Tour of Hainan: Marczyński wysoko w generalce.

Zwycięzcą 8.etapu wyścigu Tour of Hainan został reprezentant ekipy Rosji, Aleksiej Markow. Na wysokim, 5 miejscu finiszował kolarz ekipy CCC Polsat Polkowice, Bartłomiej Matysiak.

Przedostatni etap wyścigu dookoła wyspy Hainan z Danzhou do Dongfang o długości 195 kilometrów prowadził po mocno górzystym terenie a jego przebieg był bardzo emocjonujący. Zaraz po starcie zaczęły się liczne ataki a jeden z nich zakończył się odjazdem piątki kolarzy, wśród których znaleźli się Tomasz Marczyński i Sylwester Janiszewski. Uciekinierzy prawie cały etap zgodnie pracując zyskiwali przewagę nad peletonem. Kiedy do mety pozostawało coraz mniej kilometrów i była nadzieja, że ucieczka dojedzie do mety w peletonie mocno zaczęła pracować ekipa Skil-Shimano. Na 2 kilometry do mety peleton wchłonął uciekinierów i do walki o etapowe zwycięstwo zabrali się sprinterzy. Po raz kolejny najszybszym na mecie okazał się zawodnik ekipy Skil, Kenny van Hummel, zwycięzca ostatnich trzech etapów. Został on jednak zdyskwalifikowany za niedozwolona jazdę podczas etapu a zwycięzca został Aleksiej Markow. Pokonał on Amerykanina Charlesa Bradley Huffa (Jelly Belly p/b Kenda) i swojego rodaka, Iwana Kowalewa (Reprezentacja Rosji).

Po raz trzeci, na dobrej pozycji finiszował Bartek Matysiak zajmując tym razem 5. lokatę.

Najbardziej zadowolony z etapu może być Tomasz Marczyński. Dzięki bonifikatom zdobytym podczas ucieczki, awansował w klasyfikacji generalnej o kilka pozycji i zajmuje 5 miejsce tracąc do lidera wyścigu Walentina Iglińskiego (Kaz) z Astany 21 sekund. Na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej znajduje się nadal Johnnie Walker (Aus) z ekipy Footon-Servetto a zwycięzca etapowy Aleksiej Markow awansował na 3. Miejsce.
Tomasz Marczyński traci do Walkera zajmującego 2. miejsce 2 sekundy, a do Markowa zaledwie 1 sekundę.

Jutro ostatni i najdłuższy etap wyscigu Tour of Hainan. Kolarze będą mieli do pokonania trase długości 226 kilometrów i zapewne na niej zpadna ostateczne rozstrzygnięcia wyscigu.

Wyniki 8 etapu: Danzhou – Dongfang 194.6km