Aktualności

Tour of Hainan: Owsian i Honkisz w czołowej „25” na górzystym etapie

Łukasz Owsian i Adrian Honkisz uplasowali się w czołowej „25” na królewskim etapie wyścigu Tour of Hainan. Wygrał Kazach z ekipy Astana, Andrey Zeits.

Chwilę po starcie 205-kilometrowego etapu, od peletonu oderwała się dwójka – Oleksandr Polivoda (Ukraina) i Meng Yan (Hengxiang Cycling Team). Przed nimi były trzy premie górskie 1.kategorii oraz trzy premie lotne. Później dołączyli do nich Sergey Vlassenko (Vino 4ever), Zhang Zheng (Hengxiang Cycling Team) i Zhen Wang (Beijing Innova Cycling Team).

Grupka ta wspólnie powiększała przewagę, która w pewnym czasie dochodziła do 6 minut. Na drugim tego dnia podjeździe w czołówce pozostał tylko Ukrainiec. Tam też od grupy zasadniczej odpadli dwaj sprinterzy z polkowickiej ekipy – Eryk Latoń i Grzegorz Stępniak, a Łukasz Owsian wjechał na szczyt jako jeden z pierwszych.

Szanse samotnie jadącego Polivody na dojechanie do mety były niezwykle małe. 60 kilometrów przed metą jego zapas nad goniącymi wynosił 3 minuty. Jego akcja została skasowana na początku finałowego wzniesienia, ok. 20 kilometrów przed końcem.

Podczas ostatniej tego dnia wspinaczki do ataku rzuciła się dwójka Andrey Zeits (Astana) i Valerio Conti (Lampre-Merida). Na szczyt jako pierwszy, samotnie zameldował się Zeits i miał on przed sobą 12 kilometrów zjazdu. Zdołał utrzymać swoją przewagę i sięgnąć po zwycięstwo. Grupa pościgowa była jednak bardzo blisko. 2 sekundy po triumfatorze na metę wpadł Julien El Fares (Team Marseille 13 KTM) i Francisco Mancebo (Skydive Dubai Pro Cycling Team – Al Ahli Club). Łukasz Owsian i Adrian Honkisz zameldowali się 20 sekund po zwycięzcy, odpowiednio na 20. i 22. miejscu.

W klasyfikacji generalnej plasują się na 23. i 24. pozycji (ze stratą 39 sekund). Sacha Modolo (Lampre-Merida) zdołał obronić prowadzenie i przystąpi do ostatniego, płaskiego etapu z 9-sekundową przewagą nad Zeitsem i 12 sekundami nad El Faresem.