Aktualności

Tour of Hainan: Samoilau w top 15 na najcięższym etapie

Branislau Samoilau zajął 15.miejsce na najtrudniejszym etapie Tour of Hainan. Został on zdominowany przez kolarzy Lampre-Merida, a zwycięstwo odniósł Matej Mohoric.

198-kilometrowy etap 6. miał być tym decydującym w kontekście walki o końcową generalkę. W samej końcówce, 12 kilometrów przed metą kończył się podjazd 1.kategorii, na którym peleton musiał się rozerwać.

Był to również ważny dzień dla tych liczących w walce o koszulce górala, czyli m.in. Kamila Małeckiego. Zaatakował on na początku zmagań i jako pierwszy zameldował się na pierwszej premii górskiej 1.kategorii. Chwilę później postanowił poczekać na peleton, pozwalając innym na pokazanie się w ucieczce. Po etapie wskoczył na 2. miejsce w klasyfikacji górskiej.

Grupka, która zdołała odjechać na dłużej liczyła 5 zawodników – Fredrik Strand Galta (Delko Marseille Provence KTM), Alex Diniz (Funvic Soul Cycles – Carrefour), Guangtong Ma (Wisdom – Hengxiang Cycling Team), Oleksiy Kasyanov, Yong Jian Wu (both Jilun Shakeland Cycling Team). Ekipa Astana była bardzo zdeterminowana, by powalczyć o wygraną i skasowała tę akcję 25 kilometrów przed metą.

Na wzniesieniu do przodu ruszył kolarz kazachskiej grupy, Alexey Lutsenko, a także Przemysław Niemiec (Lampre-Merida) i Mauricio Ortega (RTS – Monton Racing). Trójka ta wjechała na szczyt razem, a pierwszym był lider klasyfikacji górskiej, Lutsenko.

Umiejętności zjazdowe Ortegi nie pozwoliły mu na utrzymanie się w czołówce, a kilka kilometrów przed metą do liderującej dwójki dołączył drugi z kolarzy Lampre-Merida, Matej Mohoric. O zwycięstwie zadecydował 3-osobowy sprint. Zawodnicy włoskiego zespołu wykorzystali przewagę liczebną i po wygraną sięgnął Mohoric, przed Niemcem, a Lutsenko był trzeci.

Branislau Samoilau wjechał na kreskę w grupie pościgowej, 50 sekund za triumfatorem, kończąc zmagania na 15.miejscu. W klasyfikacji generalnej plasuje się on teraz na 14. miejscu.