Aktualności

Tour of Norway: 1.etap dla Kristoffa, Matysiak szósty

Alexander Kristoff (Katusha) wygrał 1.etap wyścigu Tour of Norway. Bartłomiej Matysiak (CCC Polsat Polkowice) finiszował na wysokim, szóstym miejscu.

Podczas pierwszego etapu wyścigu dookoła Norwegii, kolarze mieli do pokonania trasę długości 147 kilometrów, która prowadziła drogami wokół miasta Larvik. Trasa tego etapu była lekko pagórkowata co zdecydowanie preferowało kolarzy specjalizujących się w sprinterskich końcówkach. Warunki pogodowe podczas trwania etapu były dość zmienne z przelotnym deszczem który towarzyszył kolarzom przez prawie połowę dystansu.


Peleton kolarski na starcie do 1.etapu wyścigu.

W jednej z pierwszych, skutecznych akcji, z peletonu odjechała siedmioosobowa grupka kolarzy do której m.in. zabrał się kolarz ekipy CCC Polsat Polkowice, Adrian Kurek. Oprócz niego w ucieczce uczestniczyli: Ruben Fernández (Caja Rural), Eliot Lietaer (TopSport Vlaanderen-Baloise), Davide Frattini (Unitedhealthcare), Stake Rystein Laengen (Motiv 3), Adrian Gjølberg (FixIT) oraz Krister Hagen (Øster Hus).Peleton kontrolowany przez ekipy: Katusha i Belkin, zezwolił uciekinierom odjechać na około 3 minuty przewagi i w miarę zbliżania się do mety przewagę stopniowo redukował.


Adrian Kurek w ucieczce dnia.

Na 6 kilometrów do mety ucieczka została zlikwidowana i ekipy posiadające w swych składach sprinterów rozpoczęły przygotowania do finiszu. W końcówce bardzo mocno pociągnęli kolarze CCC Polsat Polkowice wyprowadzając na dobre pozycje sprinterskie: Bartka Matysiaka i Maćka Paterskiego. Ostatecznie finisz z peletonu wygrał Alexander Kristoff, przed Sondre Holsta Engera (Team Sparebanken) i Tomem van Asbroeck (TopSport Vlaanderen-Baloise).

Bartek Matysiak finiszował na 6.miejscu a Maciek Paterski na miejscu 9-tym.

A tak na mecie w Larvik o dzisiejszym, 1.etapie wyścigu powiedział Bartek Matysiak: Założyliśmy sobie przed etapem, że będziemy zabierać się we wszystkie możliwe odjazdy. To nam się udało, bo do jednego z pierwszych odjazdów zabrał się Adrian Kurek. Ucieczka została zlikwidowana kilka kilometrów przed metą i o wszystkim zadecydował sztywny finisz, poprzedzony dość niebezpiecznym zjazdem. Było mokro, trzeba było naprawdę uważać. Samą końcówkę uważam za ciężką. Podjazd nie był może zbyt długi, ale był dość wymagający. Finisz ułożył się tak, że zająłem szóste miejsce. Jak zawsze w takich sytuacjach można powiedzieć, że mogło być lepiej – zakończył Bartek Matysiak.

 

Wyniki 1. etapu Tour of Norway (2.HC), Larvik – Larvik (147,5 km):

1. Alexander Kristoff (Katusha) 3:24:18

2. Sondre Holst Enger (Team Sparebanken)

3. Tom van Asbroeck (TopSport Vlaanderen-Baloise)

6. Bartłomiej Matysiak

9. Maciej Paterski

22. Jarosław Marycz

52. Branislau Samiolau 0:13

68. Marek Rutkiewicz

103. Adrian Kurek 1:45

 

info: A.Dyszyński, foto: M.Indzierowski