Aktualności

Tour of Norway: Aktywni Hirt i Rebellin na decydującym podjeździe

Jan Hirt i Davide Rebellin zaprezentowali się z bardzo dobrej strony na najtrudniejszym podjeździe, na 3.etapie Tour of Norway. Obaj próbowali oderwać się od rywali, ale ostatecznie ukończyli zmagania w peletonie. Jako pierwszy na metę wpadł Jesper Hansen.

Kluczowe na etapie było wzniesienie 1.kategorii, którego szczyt znajdował się 25 kilometrów przed metą. Zanim jednak kolarze mogli myśleć o tym, by zameldować się na nim na jak najwyższym miejscu, musieli doścignąć ucieczkę. Uformowała się ona na początkowym, płaskim odcinku i jechali w niej Marcus Faglum (Tre Berg), Sindre Skjøstad Lunke (Joker), Adrian Gjølberg (FixIT.no), Ole Forfang (Ringeriks-Kraft) i Vegard Robinson Bugge (Sparenbanken Sør). Bardzo szybko zbudowali prawie 9-minutową przewagę.

Tempo w peletonie kontrolowały ekipy Tinkoff-Saxo oraz Sky. Systematycznie redukowały one dystans do czołówki, aż w końcu prowadząca grupka została doścignięta na początku decydującego podjazdu. Zgodnie z oczekiwaniami, właśnie tam wyścig się rozstrzygnął.

Jako jeden z pierwszych przyspieszył Davide Rebellin, który ruszył razem z Edwaldem Boassonem Hagenem (MTN-Qhubeka) i Oddem Christianem Eikingiem (Joker). Włoch został szybko dopadnięty i kolejni kolarze rozpoczęli ataki. W ich wyniku na czele wyłonił się Jesper Hansen (Tinkoff-Saxo). Gonił go Jan Hirt, któremu towarzyszył Ivan Santaromita (Orica GreenEDGE), David Lopez (Team Sky) i Gustav Larsson (Cult). Razem zameldowali się na otoczonej śniegiem, premii górskiej, ok. minutę za prowadzącym Duńczykiem.

Na bardzo szybkim zjeździe, Hirt miał problemy, by utrzymać prędkość swoich towarzyszy. Odpadł i dołączył do jadącej za nim kilkuosobowej grupki. Została ona doścignięta na finałowym kilometrze przez peleton, w którym był także Davide Rebellin i Stefan Schumacher.

Hansen utrzymał prowadzenie do mety i sięgnął po zwycięstwo. Hagen był drugi and Santaromita trzeci. Trzech kolarzy CCC Sprandi Polkowice zameldowało się 1:29 za triumfatorem – Rebellin na 23., Schumacher na 25., a Hirt 27.miejscu.