Aktualności

Tour of Norway: Maciej Paterski zwycięzcą wyścigu

Alexander Kristoff (Katusha) wygrał ostatni etap wyścigu Tour of Norway. Maciek Paterski finiszował na 4. miejscu, zapewniając sobie tym samym zwycięstwo w całym wyścigu.

Ostatni, 5.etap wyścigu Dookoła Norwegii prowadził z Gjovik do Honefoss, a długość jego trasy wynosiła 165 kilometrów. Kolarze mieli do pokonania dość łatwy odcinek, bowiem trasa jego była lekko pofałdowana z kilometrowym podjazdem prowadzącym na linie mety etapu.

Tak jak podczas wcześniejszych etapów, peleton dzisiejszego dnia „puścił” odjazd grupy siedmiu kolarzy, którzy przy bardzo zgodnej współpracy, wypracowali przewagę która osiągnęła maksymalnie 6 minut. Kontrolę w peletonie przejęła ekipa „pomarańczowych”, doprowadzając sukcesywnie do zmniejszania się przewagi. Tempo w peletonie dyktował bardzo aktywny tego dnia, Jarosław Marycz. Na ostatnich 20 kilometrach do pomocy „pomarańczowym” włączyli się kolarze ekipy Belkin i ucieczka zaczęła się wykruszać z poszczególnych kolarz aż do całkowitej jej likwidacji. Na ostatnich kilometrach przed kreską, próbował atakować Maciek Patrerski lecz atak został szybko zlikwidowany.


Maciej Paterski na trasie 5.etapu wyscigu Dookoła Norwegii.

Na ostatnim podjeździe mocno zaatakowali kolarze ekipy Katusha doprowadzając do zwycięstwa Alexandra Kristoffa. Maciej Paterski minął linię mety na wysoki, czwartym miejscu, zyskując 6 sekund przewagi nad liderem wyścigu, co dało mu zwycięstwo w klasyfikacji generalnej.

Przyjeżdżając na ten wyścig, nie oczekiwałem od siebie takiego wyniku – powiedział na mecie bardzo szczęśliwy Maciek Paterski. Myślałem bardziej o zwycięstwie etapowym, dlatego jestem naprawdę zaskoczony, bo nie spodziewałem się takiego sukcesu. Wyścig ułożył się jednak po naszej myśli i zrobiliśmy świetny wynik. Chciałbym podziękować całej drużynie, która mi pomagała. Myślę, że było widać, że to co moi koledzy wyprawiali przez cały wyścig, to było coś niesamowitego. Bardzo mnie to cieszy i bardzo im za to dziękuję.


Maciek Paterski, zwycięzca wyscigu Tour of Norway na podium.

 

Wyniki 5. etapu Tour of Norway 2014 (2.HC), Gjøvik – Hønefoss (165 km):

1. Alexander Kristoff (Team Katusha) 4:04:40

2. Jean-Pierre Drucker (Wanty – Groupe Gobert)

3. Gerald Ciolek (MTN – Qhubeka)

4. Maciej Paterski (CCC Polsat Polkowice)

30. Branislau Samoilau 1:04

47. Jarosław Marycz 6:45

60. Bartłomiej Matysiak 13:51

DNF Adrian Kurek

DNF Marek Rutkiewicz

 

Klasyfikacja końcowa wyścigu

1. Maciej Paterski (CCC Polsat Polkowice) 21:14:56

2. Marc De Maar (UnitedHealthcare Pro) 00:03

3. Bauke Mollema (Belkin Pro) 00:09

28. Branislau Samoilau 11:33

37. Jarosław Marycz 20:59

43. Bartłomiej Matysiak 28:05

 

info: A.Dyszyński, foto: M.Indzierowski