Aktualności

Tour of Norway: Mollema wygrywa 4.etap. Paterski dalej wiceliderem

Bauke Mollema (Belkin), po ataku z ucieczki, został zwycięzcą 4. etapu wyścigu Tour of Norway. Maciej Paterski (CCC Polsat Polkowice) finiszował na 7.miejscu.

Przedostatni etap wyścigu Dookoła Norwegii prowadził z Brumunddal do Lillehammer a jego długość wynosiła 196 kilometrów. Czwarty etap przebiegał również w lekko pagórkowatym terenie z dość długim podjazdem na ostatnich kilometrach trasy, na rundach wokół Lillehammer, który to podjazd kolarze pokonywali dwukrotnie.

Kolejny dzień wyścigu był dla kolarzy „pomarańczowych” bardzo pracowitym, gdyż głównym celem było utrzymanie pozycji wicelidera przez Maćka Paterskiego. Kolarze pojechali ten etap szczególnie aktywnie na ostatnich kilometrach trasy, kiedy peleton pokonywał podjazd na rundach wokół Lillehammer. Bardzo dobrą „robotę” wykonał dzisiejszego dnia Marek Rutkiewicz, który na ostatnim zjeździe próbował dociągnąć Maćka Paterskiego do uciekającej czwórki kolarzy. A tak powiedział na mecie etapu w Lillehammer: Spodziewaliśmy się dzisiaj takiego scenariusza etapu. Od początku etapu pilnowaliśmy tego, co robili kolarze Belkina i UHC. Niestety, na ostatniej rundzie zabrakło nam dosłownie 50 metrów, żeby Maciek Paterski zabrał się do ucieczki czwórki zawodników, którzy dojechali do mety jako pierwsi. Próbowaliśmy ich dogonić wspólnie z „Bronkiem” (Samoilau) i dwójką kolarzy z IAM, ale nie starczyło nam sił i minimalnie zabrakło do tego, by nasz pościg okazał się skuteczny – zakończył Marek Rutkiewicz.


Marek Rutkiewicz na trasie 4.etapu wyścigu.

Uciekająca czwórka kolarzy, do której nie zdołał przeskoczyć Maciek Paterski, odjechała w składzie: Ruben Fernandez (Caja Rural-Seguros RGA), Bauke Mollema (Belkin), Christian Eiking (Team Joker) i Jesper Hansen (Tinkoff-Saxo). Uciekinierzy odskoczyli na 20 sekund i mimo pogoni ekipy CCC Polsat Polkowice którą kierował Marek Rutkiewicz, niestety nie udało się tego odjazdu zlikwidować.Na ostatnich metrach przed metą w uciekającej czwórce doszło do kraksy w której byli Fernandez i Eiking. Walkę o zwycięstwo rozegrali miedzy sobą Mollema i Hansen. Mollema zaatakował jako pierwszy i bez problemów minął linię mety na pierwszej pozycji, pokonując Hansena o 3 sekundy.

Maciek Paterski minął linię mety na 7.miejscu tracąc 6 sekund do zwycięzcy i tym samym zapewnił sobie dalej pozycję wicelidera wyścigu.


Finisz Maćka Paterskiego na mecie 4.etapu.

Jestem bardzo zadowolony z postawy moich zawodników na dzisiejszym etapie – powiedział po zakończonym etapie Piotr Wadecki. W decydujących momentach bardzo dobrze pomagali swojemu liderowi i zawsze byli tam, gdzie być powinni. Dzięki temu Maciek Paterski utrzymał drugie miejsce w klasyfikacji generalnej wyścigu. Ostatni etap z pewnością będzie bardzo trudny, bo wyścig cały czas jest otwarty i wciąż jest przynajmniej kilku kandydatów do odniesienia końcowego zwycięstwa.

 

Wyniki 4. etapu Tour of Norway (2.HC), Brumunddal – Lillehammer (195 km):

1. Bauke Mollema (Belkin) 4:53:52

2. Jasper Hansen (Tinkoff-Saxo) 00:03

3. Lars Peter Nordhaug (Belkin) 00:06

7. Maciej Paterski

20. Marek Rutkiewicz 0:37

21. Branislau Samoilau

35. Adrian Kurek 10:11

45. Jarosław Marycz 13:59

49. Bartłomiej Matysiak

Klasyfikacja generalna po 4. etapie:

1. Marc de Maar (Unitedhelathcare) 17:10:13

2. Maciej Paterski (CCC Polsat Polkowice) 0:03

3. Bauke Mollema (Belkin) 0:06

20. Marek Rutkiewicz 1:08

 

info: A.Dyszyński, fot. M.Indzierowski