Aktualności

Tour of Oman: Hermans wygrywa „królewski etap”

Jakub Kaczmarek był najlepszym z kolarzy CCC Sprandi Polkowice na „królewskim etapie” Tour of Oman, wygranym przez Bena Hermansa. 

Info: 18 lutego, 5.etap, Samail – Jebel Akhdar (Green Mountain), 152,5km

Pogoda: ciepło, słonecznie, wietrznie

Trasa: “etap królewski”, meta na podjeździe (5,7km, 10,5%)

tour-of-oman-2017-stage-5-1485797738

Silny wiatr na początku zmagań wprowadził sporo chaosu. Tworzyły się tzw. ranty, a grupa się podzieliła. Gdy warunki się nieco uspokoiły stawka się połączyła i chwilę później odjechała ucieczka dnia. Znaleźli się w niej Mark Christian (Aqua Blue Sport), Daniel Diaz (Delko Marseille Provence KTM), Olivier Pardini (WB Veranclassic Aqua Protect), Jonathan Clarke (UnitedHealthcare Pro Cycling Team) i Preben Van Hecke (Sport Vlaanderen – Baloise). Piątka ta uzyskała prawie 9 minut przewagi, nie tylko dzięki zgodnej współpracy, ale też sporej kraksy w peletonie wywołanej przepływającej przez drogę strumykiem. „Pomarańczowi” nie byli wśród tych, którzy upadli.

Pomimo tego, że uciekinierzy mieli spory zapas, nie był on wystarczający na tego typu etap, z ciężkim podjazdem na koniec. Gdy ekipy mające w swoim składzie faworytów do końcowego zwycięstwa zabrały się za mocniejszą pogoń, strata szybko się zmniejszała. Do podnóża Jebel Akhdar ucieczka dojechała z 2-minutową przewagą.

Uciekinierzy byli bez szans w pojedynku ze zmotywowanymi faworytami. Odjazd został skasowany i do ataku ruszali kolejni zawodnicy. Ostatecznie jako pierwszy na mecie zameldował się lider wyścigu, Ben Hermans (BMC Racin), pokonując Fabio Aru (Astana) i Rui Costę (UAE Abu Dhabi). Belg umocnił się na prowadzeniu w generalce.

Pierwszym “pomarańczowym” na szczycie był Jakub Kaczmarek, który zameldował się na 29.miejscu (strata 2:33).

Wyniki