Aktualności

Tour of Oman: Rebellin 14. w generalce po królewskim etapie

Davide Rebellin zajął 21. miejsce na „królewskim etapie” Tour of Oman, kończącym się ciężką wspinaczką pod Jabal Al Akhdhar. Po triumf etapowy i prowadzenia w klasyfikacji generalnej sięgnął Vincenzo Nibali (Astana). 

4. etap Tour of Oman był tym, którego wyczekiwali wszyscy faworyci do końcowego triumfu. Finałowe 7 kilometrów (spośród 177 pokonywanych tego dnia) unosiło się ze średnim nachyleniem 10%. Tam wyłoniony miał zostać nie tylko zwycięzca tego odcinka, ale również główny kandydat do końcowego triumfu. Davide Rebellin przystąpił do tego pojedynku z 9.pozycji w klasyfikacji generalnej, z zaledwie 10-sekundową stratą do lidera.

Po szybkim, ok. 10-kilometrowym początku, w którym wielu kolarzy próbowało oderwać się od stawki, na czele uformowała się 10-osobowa czołówka. Jechali w niej Davide Cimolai (Lampre – Merida), Daniel Oss (BMC Racing Team), Christoph Pfingsten (Bora-Argon 18), Iljo Keisse (Etixx – Quick Step), Simone Antonini (Wanty – Groupe Gobert), Rubin Stenuit (Wanty – Groupe Gobert), Berden De Vries (Roompot – Oranje Peloton), Stijn Steels (Topsport Vlaanderen – Baloise), Bradley White (UnitedHealthcare Pro Cycling Team) i Michael Reihs (Stölting Service Group). Zbudowali ok. 4 minutową przewagę. Jeszcze 20 kilometrów przed metą wciąż ich zapas był przyzwoity i wynosił ok. 3 minuty, ale czekająca ich wspinaczka pod Jabal Al Akhdhar pozbawiała ich szans na sukces etapowy.

Walka o zwycięstwo rozstrzygnęła się pomiędzy przedstartowymi faworytami. Tym najsilniejszym okazał się Vincenzo Nibali, a tuż za nim finiszował Romain Bardet (AG2R La Mondiale). Trzeci był kolega Nibaliego z ekipy, Jakob Fuglsang.

Davide Rebellin był pierwszym z „pomarańczowych”, który zameldował się na szczycie. Był 21., ze stratą 2:23. W klasyfikacji generalnej plasuje się na 14.miejscu, a przed kolarzami jeszcze dwa etapy, w tym jeden, ten jutrzejszy, z pofałdowaną końcówką.