Aktualności

Tour of Turkey: 2.etap dla Kruopisa, Nowak dziewiąty

Drugi etap wyścigu Tour of Turkey liczył 150 kilometrów i prowadził z Alanii do Antalii. Trasa etapu w większości płaska, prowadziła wzdłuż wybrzeża gdzie momentami dość mocno zawiewał wiatr. To drugi sprinterski etap tego wyścigu.

Scenariusz tego dnia był identyczny do pierwszego etapu za wyjątkiem finiszu, gdzie na 1 kilometr do mety miała miejsce dość duża kraksa, która pokrzyżowała plany sprinterom. Kolarze wystartowali z malowniczego miejsca Alanii, z nadmorskiej promenady nad którą góruje, położony na szczycie zamku. Wyruszyli na trasę dość spokojnym tempem ale kiedy wyjechali za miasto rozpoczęły się regularne ataki.

Byłem w czubie peletonu, kiedy zauważyłem, że szykuje się atak – relacjonuje Piotr Gawroński, uczestnik ucieczki dnia. Odskoczyła piątka kolarzy i uzyskała niewielką przewagę. Mocniej stanąłem w „korbach” i za chwilę byłem już z nimi. Wszyscy pracowaliśmy bardzo zgodnie czego efektem było wypracowanie maksymalnie 6 minutowej przewagi nad peletonem. Kiedy ta przewaga była dość spora, przez chwilę pojawiła się nawet nadzieja, że może uda się nam dojechać do mety i zafiniszuję tak jak w Ankarze kiedy zdobywałem tytuł mistrza Europy młodzieżowców. Niestety, peleton był bezwzględny i kiedy było coraz bliżej mety, wiadomym było, że zrobi wszystko by nas „skasować”. Tak się też stało – zakończył Piotr Gawroński.

Uciekajaca szóstka kolarzy z Piotrem Gawrońskim.

W ucieczce z Piotrem Gawrońskim jechali również: Clement Koretzky (Bretagne Seche), Fabrico Ferrari (Caja Rural), Nairo Quintero (Columbia), Yukia Sano (Vini Fantini) oraz Ahmet Orken (Turku Seker Spor). Kolarze wspólnie przejechali ze sobą prawie 130 kilometrów i zostali „złapani” przez peleton na 15 kilometrów do mety.

Jadąc w ucieczce, Piotr Gawroński finiszował na lotnej premii usytuowanej na 51 km zajmując 3. miejsce.

Peletonkolarski na trasie 2.etapu z Alanii do Antalii.

Końcówka etapu miała nieoczekiwany i bardzo chaotyczny przebieg. Grzegorz Stępniak, który przygotowywał się do finiszu tak o niej mówi: Na ostatnim kilometrze był ostry zakręt w lewo i szeroka, prosta droga na kreskę. Idealna trasa pod sprinterów. Po wczorajszym finiszu miałem lekki niedosyt i nastawiałem się na dzisiaj. Tuż przed tym zakrętem jechałem trochę zbyt daleko od czuba peletonu i to mnie uratowało że nie leżałem w kraksie. Jadący na drugiej pozycji zawodnik ekipy Blanco na samym zakręcie spowodował dużą kraksę w której „leżało” wielu zawodników m.in. Jarek Marycz. Zrobił się olbrzymi chaos i zamieszanie (tak jak to zwykle bywa podczas kraks). Kolarze jadący z tyłu, którym udało się uchronić przed upadkiem zaczęli się „przebijać” do przodu, omijając leżących zawodników. Zanim, razem z Nikim pozbieraliśmy się  i ominęliśmy wszystkich, straciliśmy wiele sekund i na metę dojechałem dopiero na 26. miejscu.  Szkoda mi tego dzisiejszego sprintu bo kolejna szansa na sprinterską walkę podczas tego wyścigu może być dopiero na ostatnich etapach – zakończył Grzegorz Stępniak.

W wyniku kraksy, wielu sprinterów zostało wyeliminowanych z walki o zwycięstwo. Sytuację wykorzystał będący z przodu Aidis Kruopis z Orica-GreenEDGE, który jako pierwszy przekroczył linię metę, wygrywając etap. Tuż za nim w niewielkich odstępach wjeżdżali, jako drugi, Marco Coledan (Bardiani-CSF) i  André Greipel (Lotto-Belisol), który po dzisiejszym etapie został liderem wyścigu.

Najwyższe  miejsce spośród zawodników CCC Polsat Polkowice zajął Mateusz Nowak, który linie mety przekroczył na 9. miejscu.

Kiedy wydarzyła się kraksa, jechałem dość wysoko z przodu i szczęśliwie jej uniknąłem – powiedział Mateusz Nowak.  Jeszcze przed wjazdem na rondo, kątem oka zobaczyłem za sobą Grzesia i próbowałem go przeciągnąć bardziej do przodu. Niestety, nagle wydarzyła się kraksa i sam musiałem gwałtownie się ratować. Grzegorz został gdzieś z tyłu. Szczęśliwie udało mi się objechać leżących kolarzy i wówczas zacząłem próbować walczyć o jak najlepsze miejsce na mecie. Udało się minąć linię mety na 9. miejscu z czego bardzo się cieszę – zakończył Mateusz Nowak.

Mateusz Nowak mija linię mety na 9. pozycji.

Fotofinisz (www.tourofturkey.org) – zwycięstwo Aidisa Kruopisa. Pojedynek Coledana z Greipelem.

 

Wyniki 2. etapu Tour of Turkey:

1. Aidis Kruopis (Orica-GreenEDGE)

2. Marco Coledan (Bardiani-CSF)

3.  André Greipel (Lotto-Belisol)

 

9. Mateusz Nowak

25. Nikolay Mihaylov

26. Grzegorz Stępniak

36. Adrian Kurek

48. Tomasz Kiendyś

57. Jarosław Marycz

100. Paweł Charucki

169. Piotr Gawroński 3:07
Klasyfikacja generalna:

1. André Greipel (Lotto-Belisol)

2. Marcel Kittel (Argos-Shimano)

3. Aidis Kruopis (Orica-Greenedge)

…9. Grzegorz Stępniak

 

Andrzej Dyszyński -Antalya