Aktualności

Tour of Turkey – czwarte zwycięstwo Cavendisha na zakończenie wyścigu

Marc Cavendish (Omega Pharma – Quick Step) po efektownym finiszu został zwycięzcą ostatniego, 8. etapy wyścigu Tour of Turkey. W klasyfikacji generalnej zwyciężył Adam Yates (Orica GreenEdge).

Na zakończenie rywalizacji w wyścigu Dookoła Turcji, kolarze rywalizowali na etapie, który prowadził ulicami Stambułu. Mieli do pokonania 121 kilometrów bardzo płaskiej trasy, podzielonej na osiem rund.

Tuż po starcie peletonu, kolarze narzucili bardzo duże tempo jazdy i mimo wielu ataków nikomu nie udawało się odjechać od grupy. Dopiero na jednej z kolejnych rund odjechała grupka siedmiu kolarzy a byli wśród nich: Tomasz Kiendyś (CCC Polsat Polkowice), Valerio Conti (Lampre-Merida), Paolo Colonna (Bardiani), Javier Aramendia (Caja Rural), Nazim Bakirci (Torku), Youcef Reguigi (MTN) oraz Javier Mejias (Novo Nordisk).


Tomasz Kiendyś w ucieczce dnia.

Przewaga uciekającej grupki była niewielka i oscylowała w granicach 1 minuty. Z każdym kilometrem zbliżania się do mety przewaga się zmniejszała a część kolarzy zrezygnowała z odjazdu. Na czele pozostawała trójka: Kiendyś, Colonna i Aramendia, która na 10 kilometrów do mety została pochłonięta przez rozpędzony peleton.

Współpraca w uciekającej grupie nie układała się w końcówce – powiedział uczestnik odjazdu, Tomasz Kiendyś. Zdawaliśmy sobie sprawę z siły peletonu, ale mimo tego nasza trójka próbowała wywalczyć jak największą przewagę. Niestety peleton nie dał nam szans i o zwycięstwie etapowym zadecydował finisz ze sprintu. Podsumowując cały wyścig, uważam, że pokazaliśmy się w Turcji z dobrej strony. Cieszy nas to, że wśród tylu znakomitych ekip zajęliśmy trzecie miejsce w klasyfikacji drużynowej. Mieliśmy dwóch zawodników na walkę w generalce i próbowaliśmy im jak najlepiej pomagać. Byliśmy widoczni w tym wyścigu i myślę, że wywiązaliśmy się z postawionego przed nami zadania – zakończył Tomasz Kiendyś.

Na ostatnich finałowych kilometrach doskonałą pracę dla swojego sprintera, wykonała ekipa Omega Pharma-Quick Step. Rozkręcili bardzo wysokie tempo jazdy co pozwoliło Markowi Cavendishowi bez problemu sięgnąć po czwarte etapowe zwycięstwo. Pokonał Elię Vivianiego i Andrea Guardiniego.

Zwycięzca wyścigu został zawodnik ekipy GreenEDGE, Adam Yates.

Bardzo wysokie, piąte miejsce w klasyfikacji generalnej, zajął Davide Rebellin, a Tomasz Marczyński ukończył wyścig na 13–tym miejscu.

W klasyfikacji drużynowej ekipa CCC Polsat Polkowice zajęła 3. miejsce.

 

Wyniki 8. etapu. Stambuł – Stambuł, 121 km;

1. Mark Cavendish (Omega Pharma-QuickStep) 2:35:00

2. Elia Viviani (Cannondale)

3. Andrea Guardini (Astana)

33. Tomasz Kiendyś 0:04

34. Tomasz Marczyński

73. Adrian Kurek 0:54

82. Davide Rebellin

91. Paweł Charucki 1:23

104. Piotr Gawroński

114. Grzegorz Stępniak

 

Klasyfikacja końcowa wyścigu Tour of Turkey 2014.

1. Adam Yates (Orica GreenEDGE) 30:26:22

2. Rein Taaramae (Cofidis) 0:05

3. Romain Hardy (Cofidis) 0:39

5. Davide Rebellin 0:44

13. Tomasz Marczyński 1:35

32. Tomasz Kiendyś 10:57

78. Paweł Charucki 33:44

90. Adrian Kurek 39:02

113. Grzegorz Stępniak 48:03

122. Piotr Gawroński 51:17

 

info: A.Dyszyński, fot: M.Indzierowski