Aktualności

Tour of Turkey – trzecie zwycięstwo Marcela Kitella

Marcel Kittel z ekipy Argos-Shimano wygrał ostatni etap wyścigu Tour of Turkey z metą w Stambule. Zwycięzcą klasyfikacji generalnej został Mustafa Sayar (Torku Seker Spor).

Ostatni, 8.etap, 49. edycji prezydenckiego wyścigu Dookoła Turcji o długości 121 kilometrów prowadził ulicami Stambułu. Przy bardzo słonecznej pogodzie i temperaturze sięgającej prawie 30 stopni Celsjusza, peleton kolarski wystartował sprzed Błękitnego Meczetu i tym samym rozpoczął się ostatni akcent tegorocznej edycji wyścigu. Kolarze przejechali przez Most Bosforski łączący Europę z Azją na druga stronę Stambułu i tam mieli do pokonania jeszcze 8 rund długości 12 kilometrów każda.

Ekipa CCC Polsat Polkowice przed Haghia Sofia w Stambule.

Zaraz po starcie, peleton „puścił” trzyosobowy odjazd w którym znaleźli się: Mikhail Ignatiev (Katusha), Benjamin Verraes (Accent Jobs) i Javier Megias Leal (Team Novo Nordisk). Ucieczka dość szybko uzyskała przewagę, która maksymalnie wynosiła ponad 4 minuty. Peleton na czele którego widać były ekipę lidera Torku a także kolarzy Astany, Lotto-Belisol i Argos Shimano w pełni kontrolowali przebieg wyścigu.  Na ostatnich okrążeniach przewaga stopniowo zaczęła się zmniejszać a kiedy  kolarze wjechali na ostatnie okrążenie, ucieczka została zlikwidowana.

Peleton mocno przyspieszył i rozpoczęły się akcje ekip, wyprowadzenia swoich sprinterów do walki o zwycięstwo. Na dwa kilometry do mety w peletonie znowu miała miejsce niewielka kraksa, która na szczęście nie zakłóciła finiszu. Na ostatnim kilometrze mocno pracowała ekipa Agros Shimano, która wypracowała dogodną pozycję dla Marcela Kittela, który po raz trzeci podczas tego wyścigu sięgnął po etapowe zwycięstwo. Pokonał Andreę Guardiniego (Astana) oraz Andrew Fenna (Omega Pharma – Quick Step).

Na 21. miejscu finiszował Grzegorz Stępniak (CCC Polsat Polkowice).

Szkoda, że podczas tego wyścigu „dopadła” mnie choroba – powiedział po finiszu Grzegorz Stępniak. Z dnia na dzień czuje się coraz lepiej ale żeby dzisiaj powalczyć z tymi najlepszymi trzeba byłoby być w pełnej dyspozycji. Mnie zabrakło. Na szczęście dzisiaj ominąłem kraksę a koledzy z ekipy „podciągnęli” mnie możliwie blisko do czoła peletonu. Na ostatnim kilometrze próbowałem ustawiać się  za Greipelem ale przy tak olbrzymim tempie nie było to wcale takie łatwe. Dzisiaj ekipa Argos Shimano dobrze rozegrała finisz i skutecznie wyprowadziła Kitella na zwycięzcę. Żebym dzisiaj był w pełni zdrowy i miał więcej siły to taki finisz bardzo mi odpowiada. Szkoda tylko, że tak się nie stało – zakończył Grzegorz Stępniak.

W klasyfikacji generalnej triumfował Mustafa Sayar. Najlepszym z Polaków w generalce był 52. Adrian Kurek (CCC Polsat Polkowice).

Finisz Kittela na mecie w Stambule.

 

Wyniki 8.etapu, Istanbul-Istanbul, 121,5 km

1 Marcel KITTEL Team Argos-Shimano 2:43:45

2 Andrea GUARDINI Astana Pro Team 0:00:00

3 Andrew FENN Omega Pharma-QuickStep 0:00:00
21. Grzegorz Stępniak

31. Jarosław Marycz

90. Adrian Kurek

104. Tomasz Kiendyś

125. Charucki Paweł

131. Nikolay Mihaylov

134. Gawroński Piotr

 

Ze Stambułu – Andrzej Dyszyński