Aktualności

Tour of Turkey – zwycięstwo Andre Greipela w Marmaris

Andre Greipel (Lotto-Belisol) został zwycięzcą 4. etapu wyścigu Tour of Turkey z metą w Marmaris. W ucieczce dnia jechali dwaj kolarze CCC Polsat Polkowice: Adrian Kurek i Nikolay Mihaylov.

Po wczorajszym „królewskim” etapie z metą na szczycie Elmali, kolejny czwarty odcinek wyścigu Dookoła Turcji rozpoczynał się w niewielkiej nadmorskiej miejscowości Göcek i prowadził do nadmorskiego kurortu w Marmaris. Długość etapu wynosiła 147 kilometrów. Patrząc na profil trasy można się było spodziewać, że górki na jego trasie nie są takie trudne do przejechania. W rzeczywistości okazało się, że był to bardzo trudny etap a niektóre z podjazdów miały nachylenie sięgające 10 %.

Na początku etapu kolarze musieli pokonać ponad 40 kilometrową pętlę z Göcek do Ciftlik i z powrotem, by dalej kierować się do Marmaris. Już na tej pętli, która prowadziła bardzo szeroką drogą, były bardzo wymagające podjazdy i właśnie na nich doszło do odjazdu grupy 12 kolarzy a wśród nich byli: Adrian Kurek i Nikolay Mihaylov (CCC Polsat Polkowice).

Tak jak zapowiadałem wczoraj, na dzisiejszym etapie szukałem swojej szansy – powiedział Adrian Kurek. Kiedy wyjechaliśmy za miasto, był pierwszy dość mocny podjazd i właśnie na nim postanowiłem zaatakować. Za mną pojechał Niki i jeszcze sześciu kolarzy. Później doskoczyła jeszcze czwórka i w sumie zrobiła się spora, kilkunastoosobowa grupka. Wszyscy mieliśmy spore straty w klasyfikacji generalnej i była szansa, że peleton „puści” ten odjazd. Na kolejnym z podjazdów odpadł jeden z kolarzy a w jego miejsce przeskoczył Adam Hansen z ekipy Lotto-Belisol, który jak się okazało miał stratę do lidera około 2 minut. Jego obecność w ucieczce była nam nie na rękę, gdyż spodziewaliśmy się, że peleton nie pozwolił nam odjechać na dłużej.

I tak właśnie się działo. Uciekająca dwunastka kolarzy wypracowała sobie maksymalną przewagę 2 min. 30 sek. a peleton, na czele którego jechała ekipa lidera Europcar Team, skrzętnie kontrolowała odjazd.

Ucieczka 12 kolarzy z Kurkiem i Mihaylovem.

 

Adrian Kurek w ucieczce.

Nikloay Mihaylov.

Kiedy minęliśmy półmetek etapu w ucieczce zaczęło stopniowo brakować współpracy – kontynuował Adrian.Przewaga zmniejszyła się do 1,5 minuty. Zaczęły się skoki, które próbowałem kontrolować i likwidować, co kosztowało mnie trochę sił. Byliśmy już pewni, że z tego odjazdu, nic dobrego nie może się wydarzyć. A to za sprawą obecności w ucieczce kolarza Lotto-Belisol. I tak też się stało. Po przejechaniu 125 kilometra, napierający peleton zlikwidował nasz odjazd – zakończył Adrian Kurek.

Na ostatnich kilometrach trasy, tuż przed wjazdem do Marmaris, kolarze musieli pokonać bardzo trudny podjazd, który podzielił peleton na kilka mniejszych części. Z przodu pojawiła się 40 osobowa grupa, która po zjeździe rozpoczęła finisz. W grupie tej przyjechał  Andre Greipel i w sprinterskim pojedynku pokonał Niklasa Arndta (Argos-Shimano) oraz Moreno Hoflanda (Blanco Team).

W kolejnej dużej grupie, z 26 sek. stratą do zwycięzcy przyjechali m.in. zawodnicy CCC Polsat Polkowice: Piotr Gawroński i Jarosław Marycz.

Adrian Kurek i Nikolay Michaylov drogo zapłacili za swój udział w ucieczce, przyjeżdżając na metę ze stratą 7 minut.

W klasyfikacji generalnej liderem pozostał Etiopczyk Natnael Berhane (Team Europcar), który we wtorek objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Wyniki 4. etapu, Göcek – Marmaris, 147 km,

1. Andre Greipel (Lotto Belisol)

2. Nikias Arndt (Team Argos-Shimano)

3. Moreno Hofland (Blanco Team)
44. Piotr Gawroński 0:26

51. Jarosław Marycz

93. Paweł Charucki 1:42

96. Tomasz Kiendyś

104. Grzegorz Stępniak 2:44

162. Adrian Kurek 7:11

164. Nikolay Mihaylov

 

Z Marmaris – Andrzej Dyszyński