Aktualności

Trentino: Cadel Evans zwycięzcą 3.etapu. Aktywna jazda Taciaka

Cadel Evans (BMC Racing), wygrał trzeci etap Giro del Trentino i umocnił się na pozycji lidera wyścigu. Aktywna jazda był Mateusza Taciaka (CCC Polsat Polkowice) w ucieczce dnia.

Przedostatni, trzeci etap wyścigu Giro del Trentino prowadził z Mori do Roncone i kończył się 3-kilometrowym, bardzo stromym i trudnym podjazdem, gdzie została umiejscowiona meta etapu. Trasa dzisiejszego odcinka miała 184 kilometrów długości i na całej swej długości nie było odrobiny płaskiego terenu. Kolarze mieli do pokonania trzy dość wymagające podjazdy – Passo del Ballino, Daone i Passo Durone, gdzie umiejscowiono górskie premie.


Mapka i profil trasy 3.etapu Giro del Trentino (www.girodeltrentino.com)

 

Po starcie kolarzy w Mori, przez pierwsze 40 kilometrów trasy peleton ciągle jechał razem. Choć było wiele prób i ataków odjazdów, to dopiero zdecydowany atak 11-osobowej grupy kolarzy okazał się skuteczny. Do ucieczki dnia „zabrał” się tym razem inny kolarz ekipy „pomarańczowych” – Mateusz Taciak. Oprócz niego w ucieczce jechali: Adrei Zeits (Astana), Adriano Malori (Movistar), Damiano Caruso (Cannondale), Dario Cataldo (Sky), Diego Rosa (Androni Giocattoli), Carlos Quintero (Colombia), Antonio Piedra (Caja Rural), Sergio Pardilla (MTN-Qhubeka), Jonathan Monsalve (Neri Sottoli) i Julian Pimienta (Caja Rural). Z peletonu przeskoczył do ucieczki Enrico Pagani (Bardiani) i uciekająca grupa powiekszyła się do 12-tu kolarzy. W peletonie kontrolę przejęły ekipy Lampre-Merida i BMC Racing, które nie pozwalały na zwiększanie się przewagi uciekającej grupy, która maksymalnie wynosiła niewiele ponad 4 minuty. Podjazdy które kolarze musieli pokonać na trasie etapu, skutecznie niwelowały przewagę harcowników a jednocześnie uszczuplały skład ucieczki.

Przez cały czas jazdy w ucieczce bardzo aktywnie jechał Mateusz Taciak. Na ostatnich kilometrach trasy z 12-osobowej ucieczki pozostał jedynie czwórka kolarzy wśród których dzielnie trzymał się Mateusz. Przewaga ich wynosiła niewiele ponad 1 minutę. Tuż przed finałowym podjazdem kolarze ekipy Ag2r La Mondiale, narzucili bardzo mocne tempo i u stóp podjazdu mocno porozrywany peleton dopadł Taciaka, Monsalve i Caruso.

A tak o przebiegu ucieczki, opowiada jej uczestnik, Mateusz Taciak: …dzisiejszy etap wyścigu nie należał do najłatwiejszych. Można nawet powiedzieć, że był bardzo trudny. Od samego startu byłem bardzo czujny, gdyż miałem zadanie zabierać się w odjazdy. Na początku było sporo ataków ale żaden z nich nie mógł odjechać. Dopiero gdzieś po godzinie jazdy z peletonu odskoczyła niewielka grupka do której udało mi się zabrać. Początkowo współpraca była dobra i dość szybko wypracowaliśmy kilkuminutową przewagę. Pokonując kolejne podjazdy przewaga grupy zaczęła stopniowo się zmniejszać. Gdy peleton był już za nami na około 1,5 minuty, większość uciekinierów nie miała już ochoty na dalszą pracę. Wtedy w czwórkę podjęliśmy atak i oderwaliśmy się od pozostałych. Zaczęliśmy znowu wspólnie współpracować i przewaga nad mocno goniącym peletonem utrzymywała się w granicach 1 minuty.

Szansa na dojechanie do mety jakaś była ale końcowy podjazd na metę był tak sztywny, że w trójkę niestety nie dalibyśmy rady. Rozpędzony peleton dopadł nas gdy rozpoczynaliśmy, ostatni 3-kilometrowy podjazd do mety etapu – zakończył Mateusz Taciak.

Na ostatnim kilometrze podjazdu z czołowej grupy odskoczyli: Cadel Evans (BMC Racing), Domenico Pozzovivo (Ag2r La Mondiale), Michele Scarponi, Mikel Landa (Astana) oraz Manuel Bongiorono (Bardiani CSF) i między sobą walczyli o zwycięstwo. Ostatecznie, jako pierwszy linie mety minął Cadel Evans (BMC Racing) i został etapowym zwycięzcą. Z 3 sekundowa stratą, jako drugi dojechał do mety Domenico Pozzovivo (AG2R Mondiale). Trzecim na mecie był Mikel Landa (Astana).

Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice) zajął 20.miejsce tracąc do zwycięzcy 1 minutę i 12 sekund.

Liderem wyścigu pozostał Cadel Evans (BMC Racing)

 

Wyniki 3.etapu, Mori – Rancone, 184 km;

1. Cadel Evans (BMC) 4:43:43

2. Domenico Pozzovivo (AG2R La Mondiale) 0:03

3. Mikel Landa (Astana) 0:09

21. Marek Rutkiewicz 1:12

43. Łukasz Owsian 2:49

60. Mateusz Taciak 4:52

74. Jarosław Marycz 16:23

77. Bartłomiej Matysiak 16:27

80. Adrian Honkisz

81. Maciej Paterski

97. Josef Cerny 17:16

 

info: A.Dyszyński