Volta a Catalunya: 15. miejsce Janiaczyka.

Zwycięzcą 5. etapu wyścigu Volta Ciclista a Catalunya, został kolarz ekipy Cofidis, Samuel Dumoulin. Po finiszu z peletonu, na mecie w Tarragonie pokonał Jose Joaquina Rojasa (Movistar Team) i Rubena Perez Moreno (Euskaltel-Euskadi). Na 15 miejscu linię mety minął kolarz ekipy CCC Polsat Polkowice, Błażej Janiaczyk.

Najdłuższy etap tegorocznej edycji wyścigu Dookoła Katalonii prowadził z El Vendrell do Tarragony i miał 205.8 km długości. Na trasie jego znajdowały się trzy dość trudne podjazdy, na dwóch z nich organizatorzy wyznaczyli górskie premie kat.2. Tym razem kolarze rozpoczęli jazdę bardzo spokojnie i wszyscy jechali razem. Trwało to aż do 80 kilometra trasy, gdzie nastąpił pierwszy poważny atak z peletonu i uformowała się czteroosobowa ucieczka. Jechali w niej Jelle Vanendert (Omega Pharma-Lotto), Rémi Cusin (Cofidis), Francesco Masciarelli (Astana) i Christopher Froome (Sky). Ekipa lidera, Saxo Bank w pełni kontrolowała przebieg etapu pozwalając odjechać ucieczce na nie więcej niż 5 minut. Maksymalna przewaga czwórki kolarzy wynosiła 5 minut i 20 sekund. Gdy peleton coraz bardziej zbliżał się do mety, ekipy mające w składach sprinterów rozpoczęły pościg ucieczki i na niespełna 5 kilometrów przed metą ucieczka została zlikwidowana i peleton jechał już razem. Próbę samotnego ataku podjął jeszcze Jan Bakelandts (Omega Pharma-Lotto), ale jego akcja zakończyła się na ostatnim kilometrze.

W sprinterskim pojedynku, najlepszy okazał się Samuel Dumoulin, który pokonał Jose Joaquina Rojasa i Rubena Perez Moreno. Na 5. miejscu zafiniszował najlepszy z Polaków, Michał Gołaś a Błażej Janiaczyk z ekipy CCC Polsat Polkowice finiszował na 15. miejscu.

Liderem wyścigu pozostaje nadal Alberto Contador (Saxo Bank-SunGard).

Wyniki 5. etapu: El Vendrell – Tarragona, 205.8 km