Aktualności

Volta a Catalunya: 17 miejsce Jose Mendesa

Zwycięzcą pierwszego etapu wyścigu Volta a Catalunya został Łotysz z ekipy HTC-High Road, Gatis Smukulis. Po samotnym finiszu na mecie w Lloret de Mar, pokonał Alessandro Petacchiego (Lampre-ISD) i Jose Joaquina Rojasa z zespołu Movistar.

Bohaterem pierwszego etapu wyścigu został Łotysz Gatis Smukulis który tuż po starcie wyścigu zainicjował ucieczkę którą kontynuował aż do samotnego finiszu i zwycięstwa etapowego na mecie w Lloret de Mar. W grupie uciekinierów oprócz Gatisa znaleźli się również Ben Gastauer (Ag2r-La Mondiale), Julian Sanchez Pimienta (Caja Rural) oraz Javier Ramirez (Andalucia). Uciekająca czwórka zgodnie współpracując szybko zyskiwała przewagę nad peletonem, która na 80 kilometrów do mety wynosiła prawie piętnascie minut.

Kiedy kolarzom pozostawało coraz mniej kilometrów do mety w peletonie rozpoczęła się solidarna pogoń za ucieczką. Jako pierwsi zostali doścignięci przez peleton Gastauer, Pimienta oraz Ramirez, zaś Smukulis dalej kontynuował samotną ucieczkę. Przewaga Łotysza była na tyle wystarczająca, że mimo szaleńczego pościgu peletonu, z półminutową przewagą samotnie przekroczył linię mety zostając zwycięzca etapu i pierwszym liderem wyścigu. Peleton na metę przyprowadził doskonały sprinter ekipy Lampre, Alessandro Petacchi i on jako drugi staną na podium pokonując Jose Joaquina Rojasa z zespołu Movistar.

W zasadniczym peletonie składającym się z około 90 kolarzy, na metę w Lloret de Mar przyjechał Jose Mendes (CCC Polsat Polkowice) finiszując na 17. pozycji. Pozostali kolarze ekipy CCC przyjechali na metę na odległych miejscach tracąc do zwycięzcy po kilka minut.

Wyniki 1. etapu, Lloret de Mar, 166.9 km

1. Gatis Smukulis (Lat) HTC-Highroad 4:08:48
2. Alessandro Petacchi (Ita) Lampre – ISD 0:00:28
3. Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team

17. José Mendes (Por)
93. Tomasz Marczyński 0:03:14
115. Adrian Honkisz 0:08:53
125. Łukasz Bodnar
144. Mariusz Witecki 0:13:17
146. Marek Rutkiewicz
150. Jacek Morajko
151. Błażej Janiaczyk