Aktualności

Volta a Catalunya: aktywna jazda Marka Rutkiewicza.

Zwycięzcą drugiego etapu wyścigu Volta Catalunya, został zawodnik ekipy Lampre ISD, Alessandro Petacchi. Po finiszu z peletonu pokonał Jose Joaquína Rojasa (Movistar) i Manuel Cardoso (RadioShack). Liderem wyścigu pozostał nadal Gatis Smukulis z ekipy HTC-Highroad.

2. etap wyścigu o długości 169,3 kilometra, prowadził z Santa Coloma de Farners do Banyoles a na jego trasie usytuowane były dwie górskie premie: Alt de la Ganga kat. 3 i podjazd kat.1 w Alt dels Angels. Na końcowych kilometrach trasy teren był znacznie plaski co wskazywało na to, że walkę o zwycięstwo etapowe mogą stoczyć sprinterzy. Przebieg walki na drugim etapie miał bardzo podobny scenariusz jak podczas pierwszego dnia. Zaraz po starcie kolarzy, na 3 kilometrze trasy, z peletonu odjechała czwórka kolarzy a wśród nich byli: Ruben Perez (Euskaltel-Euskadi), Jose Benitez (Andalucia-Caja Granada), David de la Cruz (Caja Rural) i Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice). Na 58 kilometrze trasy, kiedy uciekinierzy zaczęli pokonywać pierwszy podjazd kat. 3, mieli przewagę nad peletonem sięgającą 6 minut. Od tego momentu peleton nieco przyśpieszył i na drugiej górskiej premii kat. 1, przewaga czwórki wynosiła jedynie 3 minuty.

Ostatecznie, dzięki wspólnej pracy ekip Lampre i Movistar, którym bardzo zależało by doprowadzić do sprinterskiego pojedynku na mecie 2. etapu, na 23 kilometry do mety ucieczka została zlikwidowana. Zgodnie z przewidywaniami do walki o zwycięstwo włączyły się ekipy mające sprinterów a szczególnie ekipa Lampre, która skutecznie rozprowadziła Alessandro Petacchiego, który został zwycięzcą 2.etapu. Na mecie w Banyoles pokonał Jose Joaquína Rojasa (Movistar) i Manuela Cardoso z ekipy RadioShack.

Pozycję lidera zachował wczorajszy triumfator, Gatis Smukulis (HTC-Highroad).

Bardzo aktywną jazdę podczas trwania drugiego etapu zaprezentował Marek Rutkiewicz, który skutecznie włączał się do walki o punkty na lotnych premiach, zajmując dwukrotnie drugie miejsce, tuż za Rubénem Pérezem.

W środę najtrudniejszy etap wyścigu z finałowym podjazdem do Andory-Vallnord (8,2 km; 6,5%).

Wyniki 2 etapu: Santa Coloma de Farners – Banyoles, 169.3 km

1. Alessandro Petacchi (Lampre-ISD) 4:11:08
2. Jose Joaquín Rojas Gil (Movistar)
3. Manuel Cardoso (RadioShack)

28. Błażej Janiaczyk
43. José Mendes (Por)
130. Adrian Honkisz
136. Tomasz Marczyński
145. Łukasz Bodnar
152. Jacek Morajko
158. Marek Rutkiewicz
170. Mariusz Witecki 0:01:16