Aktualności

Volta a Catalunya: Aktywny Rutkiewicz na ostatnim etapie

Bardzo aktywni byli kolarze CCC Sprandi Polkowice w ostatnim dniu Volta a Catalunya. Marek Rutkiewicz spędził większość etapu w trzyosobowej ucieczce, a Maciej Paterski atakował na finałowych kilometrach

Dzisiaj bardzo wielu kolarzy chciało się zabrać w odjazd, ale w każdej próbie brał udział zawodnik CCC Sprandi Polkowice. Na 40.kilometrze udało się odjechać mi. Powoli powiększaliśmy przewagę, ale peleton nie pozwolił nam na zbyt wiele, bo Alejandro Valverde chciał wygrać wyścig. Zawodnik z ekipy Colombia trochę się oszczędzał i dawał krótsze zmiany. Myśleliśmy, że po prostu słabiej się czuł, ale potem w końcówce zaatakował. Gdybyśmy całą trójką jechali z pełnym zaangażowaniem, nasze szanse byłyby większe – powiedział po etapie Marek Rutkiewicz.

Tegoroczna edycja Volta a Catalunya, była najszybszą w jakiej się ścigałem. W ostatnich latach, w barwach polkowickiej grupy, rywalizowałem tu trzy razy i nigdy nie było aż tak szybko. Zwykle wszyscy czekali do ostatniego podjazdu, a w tym roku, faworyci zaczęli mocno przyspieszać już w połowie etapów, gdyż walka o zwycięstwo w generalce rozgrywała się na sekundy.

Pierwszy dzień etapówki był dla mnie pierwszym po trzytygodniowej przerwie od ścigania i po chorobie. Nie czułem się wtedy najlepiej, ale Maciej Paterski znakomicie pojechał i wygrał etap. Przez kolejne dni broniliśmy koszulki, a później staraliśmy się zabierać w odjazd. To był bardzo ciężki wyścig – podsumował Rutkiewicz.

Pomimo mocnego tempa w pierwszej fazie zmagań, Markowi Rutkiewiczowi udało się zabrać w odjazd dnia. Zaatakował wraz z Davidem Arroyo (Caja Rural) i Walterem Pedrazą (Colombia). Etap był krótki, liczył tylko 126 kilometrów, więc peleton pilnował przewag. Nigdy nie przekroczyła ona 2 minut.

Trójka dobrze współpracowała, a Rutkiewicz dawał mocne zmiany. Na ostatnie 20 kilometrów trio wjechało z minutowym zapasem. Grupa zasadnicza nie miał zamiaru pozwolić uciekinierom na dojechanie do mety i skasowała ucieczkę ok. 15 kilometrów przed metą.

Później na swój ruch zdecydował się Daniel Martin, ale jego przygoda na czele nie potrwała zbyt długo. Gdy do końca pozostało 5 kilometrów, atak zainicjował Maciej Paterski. Za nim ruszył Alejandro Valverde. Hiszpan wyprzedził jednak Polaka i jechał sam z przodu. Jego próba również okazała się nieskuteczna. W samym finale Martin jeszcze raz spróbował przechytrzyć grupę, ale także i tym razem próba nie zakończyła się powodzeniem. Wyścig został sfinalizowany sprintem z grupy, a najszybszy był Valverde. Drugi był Bryan Coquard, a trzeci Sergiei Chernetski.  Najwyżej z „pomarańczowych”  finiszował Paterski, na 39.pozycji.

Koszulkę lidera obronił Richie Porte, pokonując w klasyfikacji generalnej Valverde i Domenico Pozzovio. Najlepszym kolarzem CCC Sprandi Polkowice był Maciej Paterski, który uplasował się na 42.miejscu.

Wyniki 7.etapu, Volta Ciclista a Catalunya, Barcelona-Barcelona, 126km

1. Alejandro Valverde (Movistar)

2. Bryan Coquard (Europcar)

3. Sergiei Chernetski (Katusha)

39. Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice) 0:21

45. Sylwester Szmyd (CCC Sprandi Polkowice)

71. Adrian Honkisz (CCC Sprandi Polkowice) 2:10

82. Stefan Schumacher (CCC Sprandi Polkowice) 4:20

83. Jan Hirt (CCC Sprandi Polkowice)

92. Branislau Smoailau (CCC Sprandi Polkowice) 6:10

93. Marek Rutkiewicz (CCC Sprandi Polkowice)

DNF Josef Cerny (CCC Sprandi Polkowice)

 

Końcowa klasyfikacja generalna

1. Richie Porte (Sky)

2. Alejandro Valverde (Movistar)

3. Domenico Pozzovio (Ag2R)

42. Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice) 27:48

85. Sylwester Szmyd (CCC Sprandi Polkowice) 58:03

97. Adrian Honkisz (CCC Sprandi Polkowice) 1:10:01

99. Marek Rutkiewicz  (CCC Sprandi Polkowice) 1:11:41

102. Branislau Samoilau  (CCC Sprandi Polkowice) 1:13:14

110. Jan Hirt  (CCC Sprandi Polkowice) 1:20:19

113. Stefan Schumacher  (CCC Sprandi Polkowice) 1:22:09