Aktualności

Volta a Catalunya: Janiaczyk znowu wysoko.

Jose Joaquin Rojas Gil z ekipy Movistar Team został zwycięzcą 6. etapu wyścigu Volta Ciclista a Catalunya. Na mecie w Mollet-del-Valles pokonał Manuela Cardoso (RadioShack) oraz SamuelaDumoulin (Cofidis). Kolejny dzień dobrej jazdy Błażeja Janiaczyka, który tym razem finiszował na 11 pozycji.

Przebieg 6. etapu wyścigu miał bardzo podobny przebieg do etapów z poprzednich dni. Na początku peleton jechał bardzo spokojnie nie dopuszczając do żadnych odjazdów. Po przejechaniu 40 kilometrów jeden z ataków z peletonu spowodował odjazd niewielkiej grupy kolarzy w której znalazł się m.in. Jacek Morajko. W grupce tej jechali: Eduard Worganow (Katiusza), Kjell Carlström (Sky), Johnn Hoogerland (Vacansoleil), Adrian Palomares (Andalucía-Caja Granada) i Nicolas Edetem (Cofidis). Ucieczka nie trwała zbyt długo a kiedy peleton wchłonął uciekinierów z peletonu zaatakowali Darwin Atapuma Hurtado (Colombia es Pasión) i Kanstantsin Sivtsov (HTC-Highroad). Kolumbijczyk i Białorusin zgodnie współpracując, szybko uzyskali przewagę nad peletonem która w pewnym momencie wynosiła cztery i pół minuty.
Kontrolująca przebieg etapu ekipa lidera nie pozwoliła uciekinierom na dalsze zwiększanie przewagi i wraz z ekipami Movistar i Cofidis rozpoczęła pogoń. Uciekająca dwójka została schwytana na 10 kilometrów przed kreską i do walki o zwycięstwo etapowe włączyły się ekipy sprinterów.

Na mecie etapu w Mollet-del-Valles doszło do sprinterskiej rozgrywki, z której zwycięsko wyszedł Hiszpan Jose Joaquin Rojas pokonując Portugalczyka Cardoso i Francuza Samuela Dumoulina.
Na wysokim, 11 miejscu finiszował kolarz ekipy CCC Polsat Polkowice Błażej Janiaczyk.

W klasyfikacji generalnej nie nastąpiły żadne zmiany. Lider wyścigu Alberto Contador ma 23 sekundy przewagi nad Levim Leipheimerem (RadioShack) oraz nad Michele Scarponim (Lampre-ISD). Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem jest Tomasz Marczyński (CCC Polsat Polkowice), który plasuje się na 71. lokacie ze stratą 11 minut i 47 sekund. Jose Mendes jest 31. ze stratą 2 minut i 10 sekund do Contadora

Wyniki 6.etapu: Tarragona – Mollet-del-Valles, 195 km

1. Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team 4:22:19
2. Manuel Leal Cardoso (Por) Team RadioShack
3. Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne

11. Błażej Janiaczyk
19. Jose Mendes
96. Marek Rutkiewicz
101. Adrian Honkisz
103. Tomasz Marczyński
106. Łukasz Bodnar
112. Jacek Morajko
168. Mariusz Witecki 0:01:41