Volta a Catalunya: Luka Mezgec zwycięzcą 1.etapu i pierwszym liderem

Luka Mezgec (Giant-Shimano) został zwycięzcą 1.etapu wyścigu Volta a Catalunya. W sprinterskim pojedynku pokonał Leigh Howarda (Orica GreenEdge) i Juliana Alaphilippe`a (Omega Pharma – Quick Step).

Pierwszego dnia rywalizacji w Wyścigu Dookoła Katalonii, kolarze pokonywali trasę długości 169,7 kilometrów, która prowadziła wokół miejscowości Calella, gdzie wyznaczono jednocześnie start i metę 1.etapu. Na starcie hiszpańskiej etapówki z cyklu Word Tour, ekipa CCC Polsat Polkowice stanęła w składzie: Adrian Honkisz, Tomasz Marczyński, Łukasz Owsian, Maciej Paterski, Davide Rebellin, Marek Rutkiewicz, Branislau Samoilau i Mateusz Taciak.

Największe szanse na wysokie miejsce w klasyfikacji generalnej wyścigu ma Davide Rebellin i to on będzie liderem naszego zespołu – powiedział przed startem dyrektor sportowy ekipy Piotr Wadecki. Będziemy szukać szans w ucieczkach, a na etapach, na których będzie finisz z grupy, postaramy się walczyć o jak najlepszą pozycję dla Maćka Paterskiego.

Trasa pierwszego etapu, w początkowych 90 kilometrach, prowadziła po dość łatwym, lekko pagórkowatym terenie. W drugiej części etapu kolarze musieli pokonać trzy podjazdy na których umiejscowiono górskie premie. Najtrudniejszym z nich był 6-kilometrowy podjazd na górską premię kat.1, Alt de Montseny. Ostatnie 18 kilometrów to zjazd z górskiej premii i finisz po płaskiej trasie na ulicach Calella.

A tak o przebiegu 1.etapu powiedział dyrektor sportowy Piotr Wadecki: Pierwszy etap był bardzo spokojny. Od początku uciekło dwóch kolarzy, ale sytuacja cały czas była pod kontrolą peletonu. To się potwierdziło, bo peleton w całości zameldował się na mecie i decydował finisz ze sprintu. My w składzie na ten wyścig nie mamy klasycznych sprinterów. Wprawdzie próbował coś zdziałać Maciej Paterski, ale nie jest takim typowym sprinterem i ostatecznie finiszował na 43. pozycji.Ze względu na profil trasy spodziewam się, że drugi etap Wyścigu Dookoła Katalonii może mieć podobny przebieg do pierwszego. Jeśli nadarzy się taka okazja, to postaramy się zabrać do któregoś z odjazdów – zakończył Piotr Wadecki.

O zwycięstwie etapowym zdecydował sprinterski pojedynek z peletonu, który do mety w Calella dojechał prawie w komplecie. Wygrał go Luka Mezgec (Giant-Shimano), pokonując Leigha Howarda (Orica GreenEdge) i Juliana Alaphilippe`a (Omega Pharma – Quick Step).

Z kolarzy ekipy CCC Polsat Polkowice najwyżej finiszował Maciek Paterski zajmując 43.miejsce.

Na dzisiejszym etapie Tomasz Marczyński przyjechał na metę na 148. miejscu zachowując czas zwycięzcy etapu.

Wyścig dopiero sie zaczął a trudne etapy dopiero przed nami. Te pierwsze dwa etapy trzeba przejechać spokojnie nie tracąc zbyt wiele w klasyfikacji generalnej. Jak widać obsada wyścigu jest bardzo dobra więc na pewno będzie bardzo zacięta walka – zakończył Tomek Marczyński.