Aktualności

Volta a Catalunya: niezły wynik Jose Mendesa.

Po samotnym finiszu, na podjeździe Vallnord w Andorze, zwycięzcą 3, „królewskiego” etapu wyścigu Volta a Catalunya, został Alberto Contador z ekipy Saxo Bank. O 23 sekundy pokonał Michele Scarponiego (Lampre-ISD), który na mete etapu przyjechał wraz z Levi Leipheimerem (RadioShack). Najwyżej sklasyfikowanym kolarzem ekipy CCC Polsat Polkowice został Portugalczyk Jose Mendes, który na metę przyjechał na 33. miejscu z ponad 2 minutową stratą do zwycięzcy.

Pięć górskich premii znalazło się na trasie królewskiego etapu którego długość wynosiła 183,9 kilometrów i kończył się metą na 8-kilometrowym podjeździe Vallnord w Andorze. Na ósmym kilometrze trasy, tuż przed pierwszą górską premią kat.1 w Alt De Coubet, z peletonu zaatakowała szóstka kolarzy a wśród nich byli: Steven Kruijswijk (Rabobank), Nairo Quintana Rojas (Colombia es Pasión), Johnny Hoogerland (Vacansoleil), Minard (AG2R), Jose Vicente Toribio Alcolea (Andalucía-Caja Granada) i Thomas Peterson (Garmin-Cervélo). Uciekająca szóstka szybko zbudowała przewagę nad peletonem, która wynosiła ponad siedem minut.
Tuż przed finałowym podjazdem, dzięki pracy ekipy Saxo Bank która narzuciła bardzo mocne tempo, ucieczka została zlikwidowana. Początek wzniesienia był stosunkowo łagodny i po pokonaniu 2 kilometrów peleton wciąż liczył 50 zawodników a wśród nich był również zawodnik CCC Polsat Polkowice, Jose Mendes. Gdy do mety pozostało około 4 kilometry zaatakował Alberto Contador i stosunkowo szybko zyskał przewagę nad peletonem. W pogoń ruszyli Scarponi i Leipheimer, jednak nie udało im się dogonić Hiszpana, który z 23 sekundową przewagą, samotnie minął linię mety 3. etapu. Jose Mendes ze stratą 2 min. I 10 sek, minął linie mety na 33. miejscu.

Dzięki zwycięstwu na 3. etapie Albert Contador objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej i wyprzedza w niej o 23 sek. Leipheimera i Scarponiego.

Jose Mendes w klasyfikacji generalnej zajmuje 32. miejsce ze stratą do lidera 2 min.10 sek. Na 76. pozycji sklasyfikowany jest Tomasz Marczyński, który traci do Contadora 11 minut i 47 sekund.

Wyniki 3. etapu – La Vall d’En Bas – Andorra-Vallnord, 183.9 km

1. Alberto Contador (Spa) Saxo Bank Sungard 4:45:31
2. Michele Scarponi (Ita) Lampre – ISD 0:00:23
3. Levi Leipheimer (USA) Team RadioShack

33. José Mendes (Por) 0:02:10
70. Tomasz Marczynski 0:09:01
133. Marek Rutkiewicz 0:16:55
138. Adrian Honkisz
141. Mariusz Witecki
143. Błażej Janiaczyk
145. Łukasz Bodnar
147. Jacek Morajko