Aktualności

Volta a Catalunya: Rutkiewicz walczy o punkty.

Na mecie 4. etapu wyścigu Volta Ciclista a Catalunya w El Vendrell jako pierwszy zameldował się Manuel Cardoso z ekipy RadioShack, pokonując w sprinterskim pojedynku Giacomo Nizzolo z ekipy Leopard Trek i Jose Joaquina Rojasa z ekipy Movistar.
Po bardzo trudnym, „królewskim” etapie, kolejny czwarty etap wyścigu z La Seu D’Urgell do El Vendrell o długości 195 km przedstawiał się jako łatwy. Na trasie znajdował się tylko jeden niewielki podjazd kat.3, po którym trasa prowadziła w dół prosto na metę w El Vendrell. Na pierwszych kilometrach trasy, peleton narzucił bardzo ostre tempo jazdy, kasując wszystkie próby ataków i nie dopuszczając do żadnych odjazdów. Sytuacja ta trwała do lotnej premii na 38 kilometrze trasy, gdzie zacięta walkę o punkty stoczył Marek Rutkiewicz zajmując drugie miejsce, tuż za Rubenem Perezem. Zdobycie kolejnych punktów pozwoliło mu przesunąć się w klasyfikacji punktowej na 3 miejsce.

Pierwszy udany atak i odjazd piątki kolarzy wydarzył się na 71 kilometrze trasy. W odjazd zabrali się: Jose Vicente Toribio (Andalucía-Caja Granada), Mathias Frank (BMC), Rubén Pérez Moreno (Euskaltel-Euskadi), Aleksander Pliuszin (Katusha) i Mauricio Ardila (Geox-TMC).

Przez większość trasy etapu kontrolę nad peletonem sprawowała ekipa Saxo Bank, nie pozwalając uciekającej piątce uzyskać dużej przewagi, która maksymalnie wynosiła niewiele ponad 3 minuty. Na 140 kilometrze trasy przewaga wynosiła już tylko 1 min 50 sek. 38 kilometrów do mety z grupy uciekinierów zaatakował Pliuszin. Nie jechał samotnie zbyt długo gdyż rozpędzony peleton wchłonął wcześniej czwórkę kolarzy a następnie samotnie atakującego śmiałka. Na 10 kilometrów do mety peleton jechał już razem a ekipy sprinterów walczyły o jak najlepszą pozycję do ataku swojego lidera.

W sprinterskim pojedynku, kolarz ekipy RadioShack, Manuel Cardoso pokonał Giacomo Nizzolo i Joaquina Rojasa.
Najwyżej sklasyfikowany na tym etapie kolarzem ekipy CCC Polsat Polkowice okazał się Błażej Janiaczyk który finiszował na 28 miejscu.

Lider wyścigu pozostał nadal Alberto Contador (Saxo Bank-SunGard).

Wyniki 4.etapu: La Seu D’Urgell – El Vendrell, 195 km

1. Manuel Antonio Leal Cardoso (Por) Team RadioShack 4:33:02
2. Giacomo Nizzolo (Ita) Leopard Trek
3. Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team

28. Błażej Janiaczyk
32. Jose Mendes
58. Marek Rutkiewicz
63. Jacek Morajko
113. Adrian Honkisz
115. Tomasz Marczyński
132. Łukasz Bodnar
146. Mariusz Witecki