Aktualności

Volta a Catalunya: Trudny etap dla „pomarańczowych”

Zawodnicy CCC Sprandi Polkowice odczuli ostatnich kilka ciężkich etapów, kiedy musieli kontrolować wyścig i bronić koszulki lidera, Macieja Paterskiego. Na 4., królewskim odcinku Volta Ciclista a Catalunya zameldowali się na mecie ze sporymi stratami czasowymi. Wygrał Amerykanin, Teyaj van Garderen

5 kolarzy zaatakowało na samym początku zmagań. W grupce jechali Tom Danielson (Cannondale – Garmin), Jose Herrada (Movistar), Jérome Coppel (IAM Cycling), Riccardo Zoidl (Trek Factory Racing) i Loïc Chetout (Cofidis). Peleton zdawał sobie sprawę z ogromnych trudności jakie czekają zawodników w dalszej części rywalizacji i odpuścił uciekinierów na 7 i pół minuty. Taką przewagę odnotowano na 50.kilometrze. Później różnica ta systematycznie się zmniejszała i gdy do końca pozostało 70 kilometrów spadła do 1:15.

Drugi w klasyfikacji generalnej, Maciej Paterski przechodził trudne chwile na podjeździe pod Alt de Coubet (kat.1), usytuowanym w połowie wyścigu. Po Mediolan-San Remo, zwycięstwie i znakomitej jeździe na 1.etapie, a potem dwóch dniach obrony koszulki lidera, Polak zaczął odczuwać trudy ostatnich wyścigów. Stracił dystans do peletonu, ale pozostała przy nim drużyna i pomagała mu w dalszej jeździe.

Na najtrudniejszym i najwyższym wzniesieniu całego Volta a Catalunya, Alt de la Creueta, Danielson, Herrara i Zoidl pozostawili pozostałych dwóch uciekinierów za sobą. Kolarz Cannondale-Garmin wygrał premię górską najwyższej kategorii i odebrał w ten sposób koszulkę górala, Maciejowi Paterskiemu.

Z czołówki odpadł Herrara. Danielson i Zoidl kontynuowali wspólną jazdę, ale ostatecznie i oni zostali doścignięci, w okolicach podnóża finałowego podjazdu, ok. 5km przed metą. Doszła ich ok. 20-osobowa grupa faworytów i po tym momencie rozpoczęły się ataki. Ten najbardziej zdecydowany wykonał Tejay van Garderen (BMC). Amerykanin ruszył solo i sam przeciął „kreskę”. Za nim na szczycie zameldowali się Richie Porte (Sky) i Alberto Contador (Tinkoff-Saxo). Zawodnicy CCC Sprandi Polkowice przyjechali daleko za zwycięzcami, z dużą stratą czasową. Nowym liderem klasyfikacji generalnej został Bart De Clercq (Lott-Soudal), a Maciej Paterski wypadł z czołówki.

Wyniki 4.etapu Volta Ciclista a Catalunya, Tona – La Molina, 188.4km

1. Tejay van Garderen (BMC)

2. Richie Porte (Sky)

3. Alberto Contador (Tinkoff-Saxo)

77. Stefan Schumacher (CCC Sprandi Polkowice) 27:49

82. Marek Rutkiewicz (CCC Sprandi Polkowice)

86. Josef Cerny (CCC Sprandi Polkowice)

87. Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice)

115. Adrian Honkisz (CCC Sprandi Polkowice)

120. Sylwester Szmyd (CCC Sprandi Polkowice)

126. Branislau Samoilau (CCC Sprandi Polkowice)

164. Jan Hirt (CCC Sprandi Polkowice)