Aktualności

Volta a Catalunya: Trzecie miejsce Paterskiego po ucieczce

Po raz drugi w Volta a Catalunya, Maciej Paterski dojechał na metę w ucieczce i ukończył zmagania na podium. Na 6. etapie zajął on 3.miejsce po sprincie z kilkunastoosobowej grupki

Wczoraj i przedwczoraj czułem zmęczenie, ale dziś ono „puściło, zregenerowałem się. Było już na tyle dobrze, że mogłem wykorzystać dobrą „nogę” i powalczyć w ucieczce. Z powodu silnego wiatru, mocno dziś „rantowaliśmy”. Niektóre ekipy miały po kilku zawodników i starałem się wykorzystać ich pracę. W końcówce było trochę zamieszania, bo zaczęły się ataki. Na ostatnim kilometrze wyskoczył Julian Alanphilippe i sporo sił kosztowało mnie by go dojść. W sprincie nogi nie były już tak mocne jakbym chciał i nie udało się odnieść drugiego zwycięstwa w tym wyścigu – powiedział Maciej Paterski.

Jutro może być ciężko o to, by ucieczka dojechała do mety. Alejandro Valverde, który traci kilkanaście sekund do lidera, będzie chciał rozbić peleton i powalczyć o końcowe zwycięstwo.

Mediolan-San Remo, cały dzień w odjeździe następnego dnia, wygrana etapowa i dwa dni w koszulce lidera to za mało dla Macieja Paterskiego. Na 6.etapie wziął on udział w głównej ucieczce, razem z 20 innymi kolarzami. Wśród nich byli m.in. Tejay van Garderen (zwycięzca 4.etapu), Tom Danielson (lider klasyfikacji górskiej), a także Steven Kruijsvijk, który był największym zagrożeniem w generalce dla głównych faworytów, plasując się na 23.miejscu (ze stratą 4:25).

Nieoczekiwanie peleton nie zmniejszał dystansu i 30 kilometrów przed metą przewaga czołówki wynosiła wciąż 3:40. W końcówce Tejay van Garderen kilka razy przyspieszył i zgubił w ten sposób kilku zawodników. Paterski pozostał z przodu, wraz z 12 najsilniejszymi kolarzami z grupki.

Pomimo wielu ataków na finałowych 15 kilometrach, nikt nie wywalczył sobie większej przewagi. Zawodnik CCC Sprandi Polkowice jechał skoncentrowany, sam nie inicjował żadnych akcji, tylko odpowiadał na próby odjazdu i ustawiał się za swoimi rywalami.

Na ostatnim kilometrze Julian Alanphilippe ruszył sam. Został złapany przed samą „kreską” przez triumfatora etapowego, Sergieja Chernetskiego. Paterski rozpoczął sprint z dobrej pozycji, zza kolarza Katushy, ale nie był w stanie go wyprzedzić i wywalczył 3.lokatę.

Wyniki 6. etapu Volta Ciclista a Catalunya, Cervera › Port Aventura, 194.1km

1. Sergei Chernetski (Katusha)

2. Julian Alanphilippe (Etixx-Quick Step)

3. Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice)

97. Sylwester Szmyd (CCC Sprandi Polkowice) 8:19

101. Marek Rutkiewicz (CCC Sprandi Polkowice)

104. Branislau Samoila (CCC Sprandi Polkowice)

108. Adrian Honkisz (CCC Sprandi Polkowice)

110. Jan Hirt (CCC Sprandi Polkowice)

129. Stefan Schumacher (CCC Sprandi Polkowice)

143. Josef Cerny (CCC Sprandi Polkowice)