Aktualności

Volta a la Comunitat Valenciana: Antunes z najlepszymi w górach

Amaro Antunes bardzo dobrze zdał pierwszy górski test, przyjeżdżając na metę 2.etapu Volta a la Comunitat Valenciana w głównej grupie pościgowej, z faworytami generalki. Portugalczyk był 22., tylko 19 sekund za zwycięzcą, Alejandro Valverde.

Info: Etap 2, 1 lutego, Bétera – Albuixech, 153,9km

Trasa: pagórkowata (trzy premie 3.kategorii, dwie 1.kategorii, płaski finisz)

Z uwagi na ciężki, pagórkowaty profil etapu można było być pewnym, że tego dnia nie dojdzie do typowej sprinterskiej końcówki. Spodziewano się, że pięć premii górskich rozsianych po całej trasie, oraz mocne tempo w grupie zasadniczej dokona selekcji.

Zanim jednak doszło do decydujących akcji, do przodu wyrwało się pięciu śmiałków. Wśród nich nie było kolarzy CCC Sprandi Polkowice. Wypracowali oni 6-minutowy zapas w pierwszej połowie zmagań, ale zostali doścignięci na ostatnim podjeździe dnia, El Garbi (1.kategoria). Tam też doszło do kluczowego ataku, gdy przyspieszył Alejandro Valverde (Movistar) i Jakob Fuglsang (Astana). Później na zjazdach doszedł do nich Luis Leon Sanchez (Astana). Trójka ta odjechała na 30-sekund i utrzymała przewagę do samego końca.

Na El Garbi spokojnie, z najlepszymi wspinał się Amaro Antunes. Portugalczyk przetrzymał mocne tempo nadawane przez Team Sky i zachował swoją pozycję w mocno przerzedzonej grupie pościgowej.

Na finiszowych metrach Fuglsang rozprowadzał swojego kolegę z zespołu, ale nie zrobiło to wrażenia na Valverde. Kolarz Movistaru sięgnął po triumf etapowy i prowadzenie w generalce.

Amaro Antunes zameldował się na mecie z innymi faworytami do klasyfikacji generalnej, na 22.miejscu, ze stratą tylko 19 sekund do triumfatora. Awansował w ten sposób na 11.miejsce w ogólnym zestawieniu.

Drużyna pojechała dzisiaj bardzo dobrze i mogłem liczyć na jej wsparcie. Jestem bardzo zadowolony z mojego samopoczucia na decydujących wzniesieniach, gdyż byłem w stanie utrzymać się z czołowymi kolarzami świata. Mogę z optymizmem patrzeć na jutrzejszą jazdę drużynową i 4. etap z metą na podjeździe – powiedział po etapie Antunes.

Wyniki