Aktualności

Volta Algarve – nie najlepszy początek.

Pierwszy etap wyścigu Volta ao Algarve wygrał Philippe Gilbert z ekipy Omega Pharma-Lotto. Po samotnym ataku na mecie w Albufeira pokonał Geralda Ciolka (Quick-Step) oraz kolegę klubowego, Andre Greipela. Kolarze ekipy CCC Polsat Polkowice przyjechali na metę na odległych miejscach.

Pierwszy etap wyścigu o długości 157,5 kilometrów prowadził z Estádio Algarve do Albufeira. Trasa etapu ze względu na swoje ukształtowanie była bardzo wymagająca. Większość trasy etapu przebiegała po bardzo pagórkowatym terenie z dwiema górskimi premiami 3.kategorii. Dodatkowym utrudnieniem był ciągle padający deszcz i bardzo silny wiatr. Dopiero na ostatnich 20 kilometrach trasa się nieco wypłaszczała co mogło sugerować, że walkę o zwycięstwo stoczą sprinterzy.
Już na pierwszych kilometrach etapu z peletonu zaatakowała czwórka kolarzy, którzy zgodnie pracując uzyskali znaczna przewagę, która w pewnym momencie wynosiła prawie 7 minut. Wówczas do pracy zabrały się ekipy Saxo Bank i Omega Pharma-Lotto, likwidując ucieczkę na 10 kilometrów do mety. Kiedy wydawało się, że o etapowe zwycięstwo powalczą sprinterzy z 50 osobowej grupy która powstała na czele peletonu, na kilka kilometrów do mety samotnie zaatakował Gilbert i jako pierwszy minął linię mety. Ze strata 5 sekund do zwycięzcy, grupę przyprowadził Geralda Ciolka z ekipy Quick-Step a jako trzeci linię mety minął Andre Greipel.

Najwyżej sklasyfikowanym z kolarzy CCC Polsat Polkowice został Tomasz Marczyński, który zajął 92 miejsce i stracił do zwycięzcy etapu 29 sekund. Pozostali kolarze przyjechali na dalszych miejscach z większymi stratami.

W klasyfikacji generalnej prowadzi zwycięzca etapu Philippe Gilbert przed Gerardem Ciołkiem (strata 9 sekund) i kolegą klubowym Andre Greipelem (11 sekund straty).

Nasi zawodnicy, według założenia, mają potraktować ten wyścig jako jeden z elementów planu przygotowań do sezonu zasadniczego tym bardziej, że aż dla 4 z 8 zawodników jest to pierwszy start w tym sezonie – powiedział dyrektor sportowy ekipy Robert Krajewski. Nie oznacza to wcale, że na tym wyścigu nie będziemy walczyć o jak najlepsze lokaty. Nie będzie to takie łatwe, ale na pewno kolarzom nie brakuje ambicji i jak nadarzy się sprzyjająca sytuacja wykorzystamy ją jak najlepiej.

Wyniki 1 etapu – Estadio Algarve – Albufeira, 157,5 km

1. Philippe Gilbert (Omega Pharma) 4:36:36
2. Gerald Ciołek (Quick Step) 0:00:05
3. Andre Greipel (Omega Pharma)

92. Tomasz Marczyński 0:00:29
101. Marek Rutkiewicz 0: 00:45
104. José Mendes 0: 00:48
120. Bartłomiej Matysiak 0:01:21
127. Łukasz Bodnar 0:02:00
159. Adrian Honkisz 0:05:07
161. Błażej Janiaczyk
HD Jacek Morajko 0:38:34