Aktualności

Vuelta a Andalucia: Bole 4., Paterski najaktywniejszy

Kolejny „pomarańczowy” dzień w Andaluzji. Maciej Paterski był najaktywniejszym kolarzem ostatniego etapu Ruta del Sol, a Grega Bole po raz trzeci w tym wyścigu finiszował w pierwszej „5”.

Pomimo dobrze układającej się współpracy peleton nie pozwolił nam na osiągnięcie za dużej przewagi – powiedział po etapie Maciej Paterski. Gdy spadła ona poniżej minuty postanowiłem zaatakować i została nas trójka. W tej grupce współpraca nie była już najlepsza i czułem, że bardziej chcę powiększać dystans nad grupą niż towarzysze z ucieczki. Postanowiłem zaatakować sam i jechać tak mocno, ile miałem sił w nogach. Nie znałem swojej przewagi, nie widziałem też za sobą goniących zawodników, więc nie wiedziałem na co mogę liczyć. Do końca czułem się dobrze, ale peletonu dziś nie udało się przechytrzyć.

Cały Wyścig możemy na pewno zaliczyć do udanych. Byliśmy widoczni praktycznie na każdym etapie, często jechaliśmy w ucieczce. Do tego dwa razy zajęliśmy 4. i dwa razy 3. miejsce. Obsada była bardzo mocna i na pewno nie byliśmy tłem, a często to my rozdawaliśmy karty – podsumował Paterski.

Maciej Paterski załapał się do 7-osobowej ucieczki razem z Johnnym Hoogerlandem (Team Roompot), Rodolfo Andres Torres (Team Colombia), Victorem Martinem (Burgos-BH), Peio Bilbao (Caja Rural – Seguros RGA), Songezo Jimem i Merhawim Kudus (obaj MTN – Qhubeka). Ich maksymalna przewaga wynosiła 3 minuty i jazda peletonu wskazywała na to, że nie chce pozwolić uciekinierom na dojechanie do mety.

Ok. 40 kilometrów przed metą Paterski zaatakował z czołówki wraz z Hoogerlandem i Kudusem. Mieli wtedy ok. 40 sekund zapasu nad grupą zasadniczą. Kolarzowi CCC Sprandi Polkowice bardzo zależało na tym, by powiększać przewagę i sprawiał wrażenie najmocniejszego w tym odjeździe.

Postanowił zaatakować samotnie. Jego imponująca solowa akcja trwała aż do momentu, gdy do końca pozostało 7 kilometrów. Na czele grupy zasadniczej tasowały się ekipy i przez chwilę z przodu jechali „pomarańczowi”.

Finałowy kilometr prowadził pod górę. Na nim najmocniejszy okazał się Juan Jose Lobato (Movistar). Drugi przyjechał John Degenkolb (Giant-Alpecin), a trzeci był Sylvain Chavanel (IAM Cycling). Niewiele zabrakło, by Grega Bole po raz trzeci w tym wyścigu zameldował się na podium i uplasował się na 4.miejscu.

Christopher Froome (Team Sky) utrzymał prowadzenie w klasyfikacji generalnej i wygrał wyścig. Najlepszym z „pomarańczowych” w generalce był Sylwester Szmyd, który zakończył zmagania na 31.pozycji. Poniósł on jednak straty na etapie 1b, gdzie stracił kilka minut w wyniku kraksy.

Wypowiedzi zawodników wkrótce…

Wyniki 5. etapu Vuelta a Andalucia Ruta Ciclista Del Sol, Montilla – Alhaurín de la Torre, 170,9km

1. Juan Jose Lobato (Movistar)

2. John Degenkolb (Giant-Alpecin) 0:01

3. Sylvain Chavanel (IAM Cycling) 0:02

4. Grega Bole (CCC Sprandi Polkowice) 0:02

43. Adrian Honkisz (CCC Sprandi Polkowice) 0:39

66. Sylwester Szmyd (CCC Sprandi Polkowice) 1:04

84. Branislau Samoilau (CCC Sprandi Polkowice) 1:51

85. Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice)

 

Końcowa klasyfikacja generalna

1. Christopher Froome (Team Sky)

2. Alberto Contador (Tinkoff-Saxo)

3. Bentat Intxausti (Movistar)

31. Sylwester Szmyd (CCC Sprandi Polkowice) 12:53

37. Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice) 16:00

63. Branislau Samoilau (CCC Sprandi Polkowice) 33:00

68. Grega Bole (CCC Sprandi Polkowice) 35:01

105. Adrian Honkisz (CCC Sprandi Polkowice) 47:29