Vuelta Andalucia: David Rebellin piąty na 1.etapie

Zwycięzcą pierwszego etapu wyścigu Vuelta Andalucia (kat. 2.1) został zawodnik ekipy Sojasun, Jonathan Hivert. Davide Rebellin finiszował na 5.miejscu.

Drugiego dnia rywalizacji kolarze pokonywali trasę długości 163,9 km, która prowadziła z San Fernando do Ubrique. Podczas tego etapu na trasie etapu pojawiły się pierwsze góry z bardzo wymagającym podjazdem pod Puerto de las Palomas (1220 m.n.p.m) gdzie umiejscowiono górską premia kat. 1. Wcześniej kolarze pokonywali dwa nieco mniejsze podjazdy gdzie znajdowały się premie górskie 3 kategorii.

Etap rozpoczął się dość spokojnie. Po przejechaniu około 20 kilometrów w peletonie zaczęły się pierwsze ataki i właśnie wówczas udało się odjechać trójce kolarzy. Byli to zawodnicy: Preben Van Hecke (Topsport Vlaanderen), Enzo Moyano (Caja Rural) i Luis Mas (Burgos-BH). Peleton zbytnio nie reagował na uciekinierów, którzy zgodnie współpracując z kilometra na kilometr zdobywali cenne sekundy przewagi.

Po przejechaniu drugiej górskiej premii przewaga uciekającej trójki wynosiła około 4 minut. Na 120 kilometrze trasy rozpoczął się 14 kilometrowy podjazd pod Puerto de las Palomas. Peleton znacznie przyspieszył co spowodowało, że utworzyła się dość duża grupa kolarzy która na podjeździe zaczęła dość szybko dochodzić uciekinierów. Kiedy przewaga zaczęła się zmniejszać z uciekającej trójki kolarzy zaatakował Van Hecke, wychodząc prowadzenie. Dojechał samotnie na linię górskiej premii ale tuż za nią został szybko wchłonięty przez dużą grupę pościgowa.

Po pokonaniu górskiej premii, ostatnie 40 kilometrów trasy to już praktycznie zjazd na metę w Ubrique. Wówczas na czele jechała 21-osobowa grupa kolarzy a w niej m.in. lider wyścigu Alejandro Valverde. W grupie tej jechał również Davide Rebellin (CCC Polsat Polkowice). Wysokie tempo jazdy jakie narzuciła na zjazdach grupa było na tyle skuteczne, że zdołali dojechać do mety rozgrywając między sobą finisz.

Jako pierwszy na mecie finiszował Jonathan Hivert (Sojasun), pokonując lidera wyścigu, Alejandro Valverde (Movistar) i Bauke Mollemę (Blanco). Davide Rebellin finiszował na wysokim, 5. miejscu.

W klasyfikacji generalnej wyścigu liderem pozostaje Alejandro Valverde (Movistar), który o 7 sek. wyprzedza Jurgena Van den Broecka (Lotto-Belisol) i o 11 sek. Baukea Mollemę (Blanco).

Davide Rebellin zajmuje 11.miejsce ze stratą 30 sek. do lidera.