Aktualności

Walka z wiatrem na 2. etapie Etoile de Bessèges

Etap 2. Etoile de Bessèges rozgrywany był w niezwykle trudnych warunkach atmosferycznych i kolarze rywalizowali nie tyle między sobą, co z silnym wiatrem.

Zawodnicy ścigali się dziś przy bardzo mocnym wietrze, który praktycznie uniemożliwiał normalną rywalizację. Sędziowie zastanawiali się nawet czy kontynuować zmagania, bo wiało z prędkością prawie 100 km/h. Kilka razy musieliśmy się zatrzymać, bo po prostu nie dało się jechać i było to jedyne bezpieczne rozwiązanie. Do tego doszła jeszcze kraksa kilometr przed metą, w której na szczęście nikt z naszej grupy nie ucierpiał – powiedział po etapie Robert Krajewski, dyrektor sportowy CCC Sprandi Polkowice.

W pierwszej ucieczce, która uformowała się tego dnia jechało trzech kolarzy Thomas Vaubourzeix (Veranclassic-Ekoï), Evaldas Siskevicius (Team Marseille 13-KTM) i Tim Kerkhof (Roompot). Zostali jednak szybko wchłonięci, pomimo uzyskania 3 i pół minutowej przewagi. Trio zwolniło tak drastycznie z powodu silnego, czołowego wiatru.

Przez pogodę przez długi czas zawodnicy nie byli w stanie się ścigać. Peleton trzykrotnie się zatrzymał i po dwóch godzinach jazdy średnia prędkość wynosiła tylko 28km/h.

Odważną akcją popisał się Tim Kerkhof (Roompot) atakując samotnie. Zbudował on 5-minutową przewagę, ale gdy wiatr osłabł zaczęła się ona szybko kurczyć. Gdy spadła do ok. minuty z peletonu wyskoczyła dwójka Thomas Voeckler (Europcar) i Hugo Houle (AG2R-La Mondiale), która doścignęła, a następnie wyprzedziła samotnego lidera. Ich wysiłek na nic się jednak zdał, gdyż grupy sprinterskie doprowadziły do masowego sprintu. Najszybszy okazał się Roy Jans (Wanty – Groupe Gobert), który wyprzedził Alexandre Blaina (Team Marseille 13 KTM) i Boba Jungelsa (Trek Factory Racing). Najwyżej z „pomarańczowych” był Marek Rutkiewicz, który przyjechał na 27. miejscu.

Wyniki 2. etapu Etoile de Bessèges, Nîmes – Les Fumades, 155km

1. Roy Jans (Wanty – Groupe Gobert)

2. Alexandr Blain (Team Marseille 13 KTM)

3. Bob Jungels (Trek Factory Racing)

27. Marek Rutkiewicz (CCC Sprandi Polkowice) 0:00

43. Adrian Honkisz (CCC Sprandi Polkowice)

44. Branislau Samoilau (CCC Sprandi Polkowice)

82. Davide Rebellin (CCC Sprandi Polkowice)

84. Jan Hirt (CCC Sprandi Polkowice)

89. Nikolay Mihaylov (CCC Sprandi Polkowice)

110. Mateusz Taciak (CCC Sprandi Polkowice) 2:31