Aktualności

WSiO: 3 miejsce Bodnara w Krośnie.

Tomas Buchaček z ekipy PSK Whirpool-Author został zwycięzca 1. etapu Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków. Na mecie w Krośnie pokonał Marcina Sapę (Polska szosowa/BDC Team) i Łukasza Bodnara (CCC Polsat Polkowice). 50-osobowy peleton przyjechał na metę z 4-sekundową stratą a przyprowadził go Niemiec, Andre Schulze (CCC Polsat Polkowice).

1. etap wyścigu Solidarności I Olimpijczyków rozpoczął się startem w Nowym Sączu i zakończył meta w Krośnie a jego trasa prowadziła po dość trudnym pagórkowatym terenie. Na jego 171 kilometrowej trasie organizatorzy wyznaczyli trzy lotne premie i aż pięć górskich z bardzo trudnym podjazdem pod zamek Kamieniec. Pomimo licznych ataków, które rozpoczęły się zaraz po stracie kolarzy, do 50 kilometra wszyscy jechali razem. Po pokonaniu premii specjalnej w Cieklinie z peletonu odskoczyła dwójka kolarzy: Michał Podlaski (Polska Elita/Aktio Group Mostostal Puławy) i Holender Jenning Huizenga (Narodowa Ekipa Holandii). Szybko uzyskali 5 minutowa przewagę a po drodze do mety w Krośnie rozdzielali między sobą punkty z lotnych i górskich premii.

Na 130 kilometrze, po lotnej premii w Rymanowie, w wyniku niewłaściwego skierowania kolarzy na dalszą trasę, sędziowie zneutralizowali etap zatrzymując peleton i uciekająca dwójkę. Dalsza kilometry trasy kolarze pokonywali po sędziowskich korektach wg których uciekająca dwójka ruszyła pierwsza a po około 2 minutach wystartował peleton. Przed ostatnia górską premią uciekinierzy zostali wchłonięci przez peleton a z grupy zaatakował Tomasz Marczyński (CCC Polsat Polkowice) za którym pojechali: Paweł Cieślik (BGŻ Team) oraz Michael Rasmussen (Christina Watches). W takiej kolejności punktowali na górskiej premii kat.1 ale zaraz na zjeździe zostali doścignięci przez około 30-osobowy peleton.

Kiedy peleton pojawił się na przedmieściach Krosna na atak zdecydował się Łukasz Bodnar, który pociągnął za sobą Sapę oraz Buchacka. Trójka z 4 sekundową przewagą dojechała do mety i rozegrała pomiędzy sobą walkę o zwycięstwo. Najszybszy okazał się Buchacek, zostając pierwszym liderem 22. Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków.

Wyniki 1 etapu, Nowy Sącz – Krosno, 171 km

1. Tomas Buchaček (PSK Whirlpool – Author) 4h 21′ 24″
2. Marcin Sapa (Polska szosowa) 0:06
3. Łukasz Bodnar (CCC Polsat Polkowice) 0:04
4. Andre Schulze (CCC Polsat Polkowice)

24. Tomasz Marczyński
25. Tomasz Smoleń
45. Bartłomiej Matysiak
48. Tomasz Kiendyś