Aktualności

WSiO: Honkisz wygrywa w Kielcach

Zwycięzcą 4. etapu Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków z metą w Kielcach został zawodnik ekipy CCC Polsat Polkowice, Adrian Honkisz. Na mecie w Kielcach pokonał Mateja Mugerlia (Adria Mobil) i Luca Hagenaarsa (Metec Cyclingteam).

Przez pierwsze trzy etapy wyścigu, kolarze rywalizowali na trasach które całkowicie prowadziły po płaskich terenach a o zwycięstwa etapowe walczyli sprinterzy. Dwa zwycięstwa odniósł Andre Schulze z ekipy Team Netapp z którym dzielnie rywalizował sprinter ekipy CCC Polsat Polkowice, Sylwester Janiszewski. Mimo wyższości Niemca, Sylwek zajmuje wysoką, 5. lokatę w klasyfikacji generalnej wyścigu i jest najwyżej sklasyfikowanym polskim kolarzem.

Dzisiejszy, 4.etap wyścigu długości 158 kilometrów, kończył się metą w Kielcach, a na końcowych kilometrach pojawiły się pierwsze podjazdy. Kolarzy pokonywali trzy górskie premie zlokalizowane na ostatnich 30-tu kilometrach trasy w Klonowie, Krajnie Wymyślona i Krajnie Parcele. Nie były one zbyt ciężkie do pokonania, niemniej jednak spowodowały znaczne porozrywanie peletonu.
Podczas dzisiejszego dnia, większą uciążliwością dla kolarzy była bardzo wysoka temperatura (35 st. Celsjusza) i bardzo mocno palące słońce. Lejący się żar z nieba dał się mocno we znaki wielu kolarzom.

Od samego startu kolarzy w Tomaszowie Maz. w peletonie dochodziło do licznych ataków i prób odjazdów. Jednak żaden z tych pierwszych ataków ni e zakończył się powodzeniem. Dopiero na 30 kilometrze trasy odskoczyła grupa czterech kolarzy z Łukaszem Bodnarem (BGŻ Team) i Piotrem Kirpszą (BDC MarcPol). Uciekająca czwórka przez 80 kilometrów jechała razem, uzyskując sporą przewagę nad peletonem, która w pewnym momencie wynosiła prawie ponad 5 minut. Peleton przez cały czas jazdy kontrolował ucieczkę i gdy do mety pozostawało coraz mniej kilometrów, momentalnie zniwelował przewagę. Gdy rozpoczęły się pierwsze górki na czele peletonu pojawili się kolarze ekipy Adria Mobil i bardzo szybko dogonili uciekinierów. Wysokie tempo jazdy i podjazdy pod górskie premie w Krajnie spowodowały, że na czele ukształtowała się prawie 50 osobowa grupa kolarzy z której rozpoczęły się pojedyncze ataki.

W końcówce etapu bardzo aktywnie jechał Adrian Honkisz (CCC Polsat Polkowice). Na 4 kilometry do mety jechał w czteroosobowej grupce z Darkiem Baranowskim (BDC) mając niewielka przewagę nad pozostałą grupą kolarzy. Niestety odjazd został zlikwidowany.

Kiedy „najechał” nas peleton, mimo, że do mety zostało niewiele ponad kilometr, zauważyłem jakby grupa stanęła – relacjonuje Adrian Honkisz. Postanowiłem wykorzystać ten moment i zaatakowałem. Był niewielki podjazd a na nim „spowalniacze”. Ominąłem je bezpiecznie bokiem i znalazłem się na ostrym zakręcie za którym była już tylko meta. Zdążyłem jeszcze spojrzeć za siebie i widząc, że mam nieco przewagi nad goniącym mnie kolarzem z Adrii , jeszcze mocniej nacisnąłem na pedały. Do mety pozostawało niewiele metrów i z niedowierzaniem, że udało mi się pokonać rywali przejechałem kreskę.

Jako pierwszy, z uniesiona ręka w górze, linię mety przekroczył Adrian Honkisz a kilka metrów za nim jako drugi przejechał Matej Mugerli z ekipy Adria, który szczęśliwie uniknął kraksy która wydarzyła się tuz za ich plecami. W kraksie leżało wielu kolarzy m.in. Sylwester Janiszewski.

Liderem wyścigu po czterech etapach został Marco Kump z ekipy Adria Mobil. Sylwester Janiszewski zajmuje 5.miejsce ze stratą do lidera 6 sekund.

 

Finisz Adriana Honkisza na mecie 4.etapu w Kielcach.

 

Adrian Honkisz na podium.

 

Wyniki 4.etapu, Tomaszów Maz. – Kielce

1. Adrian Honkisz (CCC Polsat Polkowice)    3:51:44
2. Matej Mugerli (Adria Mobil)
3. Luc Hagenaars (Metec Cyclingteam)

41. Sylwester Janiszewski
80. Grzegorz Stępniak         4:59
95. Piotr Gawroński
DNF Marek Rutkiewicz