Aktualności

WSiO: Jacek Morajko wygrywa ostatni etap, Zieliński wyścig

Jacek Morajko (CCC Polsat Polkowice) został zwycięzcą ostatniego etapu, Jubileuszowej, 25.edycji Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków z metą w Jarosławiu. Wyścig wygrał Kamil Zieliński z ekipy Mexller.

Piąty a zarazem ostatni etap Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków prowadził ze Strzyżowa do Jarosławia a długość trasy wynosiła 144 kilometry. Był to drugi z górskich etapów wyścigu i mimo, że na jego trasie znajdowały się aż cztery górskie premie, to nie należał on do odcinków szczególnie trudnych. Podjazdy okazały się niezbyt wymagające a jedynym utrudnieniem tego dnia, była bardzo wysoka temperatura, która zapewne dawała się we znaki kolarzom.

Kiedy peleton kolarski wystartował z rynku w Strzyżowie od razu rozpoczęły się ataki i próby rozerwania peletonu. Było to zrozumiałe, gdyż w klasyfikacji generalnej były niewielkie różnice czasowe pomiędzy liderem i następnymi w klasyfikacji kolarzami. Teoretycznie o zwycięstwo w całym wyścigu mogło walczyć kilku kolarzy.

Po wielu atakach z peletonu odjechał grupa 11. kolarzy a byli w niej m.in.: Adrian Honkisz i Maciej Paterski (CCC Polsat Polkowice), Łukasz Bodnar (ActiveJet Team), Anatoliy Pakhtusov (ISD Continental Team), Mirko Tedeschi i Davide Ballerini (obaj Team Idea), Martin Hunal (Bauknecht – Author), Maros Kovác (Dukla Trencin Trek), Maksym Averin (Synergy Baku Cycling Project) i Volodymyr Gomeniuk (Kolss Cycling Team). Ucieczka zyskała przewagę nad peletonem i narzuciła bardzo wysokie tempo jazdy. W peletonie natomiast mocno pracowała ekipa Mexller nie pozwalając na powiększanie się przewagi uciekającej grupy harcowników.

Gdy do mety pozostawało coraz mniej kilometrów w uciekającej grupce wielu kolarzy nie wytrzymało tempa i na czele pozostał jedynie Adrian Honkisz (CCC Polsat Polkowice) i Paweł Bernas (BDC MarcPol). Dwójka śmiałków wjechała na rundy w Jarosławiu z kilkusekundową przewagą ale wiadomym było, że peleton napędzany przez ekipę Mexller nie pozwoli im dojechać do mety.

W Jarosławiu kolarze mieli do przejechania trzy, 4-kilometrowe rundy po wąskich i krętych ulicach z brukowana nawierzchnią. Kiedy na pierwszej z rund peleton dopadł ucieczkę Honkisza i Bernasa, natychmiast skontrowała kolejna dwójka kolarzy. Odjechali wówczas Jacek Morajko (CCC Polsat Polkowice) i Adam Stachowiak (BDC MarcPol). Uzyskali kilkusekundową przewagę, którą udało się dowieźć do mety i między sobą rozegrać walkę o etapowe zwycięstwo.

Na mecie 5. etapu w Jarosławiu lepszym okazał się Jacek Morajko i to on samotnie przekroczył linię mety pokonując o 2 sek. Adama Stachowiaka. Jako trzeci na metę przyjechał Davide Ballerini z ekipy Team Idea.

Finisz Jacka Morajki (CCC Polsat Polkowice) na mecie w Jarosławiu.

Zwycięzca klasyfikacji generalnej wyścigu został Kamil Zieliński (Mexller). Najwyżej sklasyfikowanym kolarzem „pomarańczowych” okazał się Tomasz Marczyński, zajmując 18.miejsce, tracąc do zwycięzcy 22 sekundy.

Jacek Morajko na podium zwycięzców.

 

Wyniki 5.etapu, Strzyżów – Jarosław, 144 km;

1. Morajko Jacek CCC Polsat Polkowice 3:26:20

2. Stachowiak Adam BDC Marcpol 0:02

3. Ballerini Davide Team Idea 0:04

4. Stępniak Grzegorz

5. Matysiak Bartłomiej
22. Tomasz Marczyński

29. Maciej Paterski

50. Adrian Honkisz
Klasyfikacja generalna Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków

1. Kamil Zieliński (Mexller) 16:17:53

2. Mirko Tedeschi (Team Idea) 0:06

3. Davide Ballerini (Team Idea) 0:09
18. Tomasz Marczyński 0:22

27. Maciej Paterski 0:54

43. Jacek Morajko 12:55

44. Adrian Honkisz 13:07

54. Grzegorz Stępniak 13:59

57. Bartłomiej Matysiak 14:09

 

info: A.Dyszyński