Aktualności

WSiO: Kaczmarek wciąż najlepszym młodzieżowcem, Kiendyś w ucieczce dnia

Jakub Kaczmarek uplasował się na 14.miejscu na 3.etapie Wyścigu Solidanrości I Olimpijczyków i obronił prowadzenie w klasyfikacji młodzieżowej. W ucieczce dnia jechał także Tomasz Kiendyś i wygrał dwie premie lotne.

Po bardzo aktywnym, obfitującym w ataki początku, w okolicach 30.kilometra uformowała się czołowa grupka. Jechał w niej Tomasz Kiendyś, a także Toms Skujins (Łotwa), Tobias Knaup (Kuota) i Paweł Cieślik (Whirpool-Author). Później dołączyli do nich również Marcin Mrożek (Vejus) i Maksym Vasilyev (ISD Continental), tworząc 6-osobową ucieczkę dnia.

Ich przewaga w pewnym momencie osiągnęła pułap 5 minut i wtedy do pogoni zabrały się ekipy, który nie miały na czele swoich przedstawicieli. Grupa zasadnicza zaczęła zmniejszać straty i 40 kilometrów przed metą różnica wynosiła półtorej minuty.

Tomasz Kiendyś, który przed etapem tracił do lidera tylko 18 sekund, wykorzystał fakt obecność w ucieczce i wygrał dwie premie lotne. Zmniejszył w ten sposób stratę w generalce o 6 sekund.

Gdy do mety pozostało ok. 20 kilometrów, a różnica spadła poniżej 30 sekund, Kiendyś postanowił poczekać na peleton. Później również reszta uciekinierów została wchłonięta.

9 kilometrów przed końcem, na zakręcie, w pierwszych rzędach miała miejsce kraksa. Wśród zamieszanych był m.in. Michał Paluta, Eryk Latoń i Grzegorz Stępniak. Pierwszy z nich spokojnie dojechał do mety, a pozostała dwójka próbowała dogonić peleton na krętej rundzie w Jaworznie. Nie udało im się jednak dojść grupy i pozbawiona sprintera ekipa CCC Sprandi Polkowice, nie zdołała nawiązać walki z szybkimi rywalami.

Wygrał Alois Kankovsky (Whirlpool-Author) przed Vitaliyem Butsem (Kolss-BDC) i Pawłem Franczakiem (ActiveJet). Najwyżej z „pomarańczowych” uplasował się Jakub Kaczmarek, który był 14. Obronił pozycję lidera w klasyfikacji młodzieżowej, a w klasyfikacji generalnej plasuje się na 7.miejscu. Do Johima Ariesena traci 10 sekund.