Aktualności

WSiO: Latoń 17. na inaugurację

Od 17. miejsca Eryka Latonia, grupa CCC Sprandi Polkowice rozpoczęła zmagania w 26. Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków. Poranny etap, pierwszy z dwóch rozegranych pierwszego dnia zmagań, wygrał po masowym sprincie Johim Ariesen (Metec-TKH P/B Mantel). 

Inauguracyjny odcinek prowadził wokół Lublina i liczył 126 kilometrów. Na trasie nie było większych trudności i spodziewany był finisz całego peletonu.

Etap rozegrał się w nietypowy sposób, gdyż przez pierwsze 80 kilometrów nikt nie był w stanie oderwać się od peletonu. Kolarze CCC Sprandi Polkowice jechali bardzo aktywnie. Do odjazdu próbowali się zabrać wszyscy „pomarańczowi”, poza Grzegorzem Stępniakiem, który szykował się do finałowego sprintu. Wszystkie akcje były jednak kasowane.

Tempo w grupie zasadniczej było bardzo wysokie, a po pierwszej godzinie zmagań średnia prędkość wynosiła ponad 50 km/h.

Dopiero na końcowych 40 kilometrach uformowała się ucieczka, gdy od peletonu oderwał się samotnie Konrad Tomasiak (Kolss BDC). Wypracował sobie minutę przewagi, ale było to za mało, by myśleć o zwycięstwie. Został wchłonięty 10 kilometrów przed kreską. Chwilę później defekt miał Jakub Kaczmarek, ale zdołał przed finiszem dołączyć do stawki.

O zwycięstwie zadecydował masowy sprint. „Pomarańczowy” pociąg tym razem był przyblokowany po prawej stronie drogi i nie był w stanie wyprowadzić Grzegorza Stępniaka na odpowiednią pozycji. Ostatecznie jako pierwszy z kolarzy CCC Sprandi Polkowice „kreskę” przeciął Eryk Latoń, na 17.miejscu. Najszybszy był Johim Ariesen (Metec-TKH P/B Mantel) przed Kacprem Gronkiewiczem (K.S. Pogoń Mostostal Puławy) i Aloisem Kankovsky (Whirpool-Author). Ariesen jest pierwszym liderem wyścigu.