Aktualności

WSiO: Paterski 12., kontuzja Ponziego

CCC Sprandi Polkowice rozpoczęło tegoroczny Wyścig Solidarności i Olimpijczyków od 12. miejsca Macieja Paterskiego na 1.etapie. Po sprincie z 52-osobowej grupy triumfował Paweł Franczak (Verva ActiveJet).

Etap otwierający zmagania liczył 178 kilometrów i prowadził z Radomia do Łodzi. Płaski profil zapowiadał walkę sprinterów. Jako, że w programie nie ma jazdy indywidualnej na czas i jest tylko jeden odcinek pagórkowaty, wyścig może rozstrzygnąć się na sekundy. Z tego powodu kandydaci do walki o klasyfikację generalną chcieli zdobyć jak najwięcej bonifikat czasowych już pierwszego dnia.

O tym, że rywalizacja o każdą sekundę będzie zażarta od samego początku, świadczyło tempo tuż po starcie. Żadna z prób odjazdu nie była skuteczna, gdyż peleton wszystko kasował, chcąc doprowadzić do sprintu z grupy na pierwszej premii lotnej. Na niej na 2.miejscu zameldował się Maciej Paterski, a wygrał ubiegłoroczny triumfator Johim Ariesen (Metec – TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel).

Paterski był również drugi na pierwszej w wyścigu premii górskiej. Tam musiał uznać wyższość Marcela Meisena (Team Kuota). Chwilę później na prowadzenie wyszedł Wojciech Franczak (Hurom De Rosa) i uzyskał sporą, ponad 6-minutową przewagę. Peleton cały czas jednak miał rękę na pulsie i doścignął samotnego uciekiniera ok. 30 kilometrów przed końcem.

Na finałowych kilometrach peleton się przedzielił i na metę wpadła 52-osobowa grupa. Z niej najszybciej finiszował Paweł Franczak (Verva ActiveJet), pokonując Enzo Woutersa (Lotto Soudal U23) i Andriya Kulyka (Kolss-BDC Team). Paterski był najszybszym z „pomarańczowych” również na kresce, zajmując 12. lokatę.

Niestety po raz drugi w tym sezonie w bardzo bolesnej kraksie uczestniczył Simone Ponzi. Włoch ponownie doznał złamania obojczyka (poprzednio w Tour of Croatia) i musiał wycofać się z wyścigu.