WSiO: Paterski tuż za podium w generalce

Maciej Paterski ukończył 5-etapowy Wyścig Solidarności I Olimpijczyków tuż za podium. Na finałowym odcinku wywalczył 6.lokatę.

Ostatni, 195-kilometrowy etap z Tarnobrzegu do Krosna był jednocześnie tym najtrudniejszym w wyścigu i decydującym o końcowej klasyfikacji generalnej. Na trasie znajdowały się 4 premie górskie, wszystkie na finałowych 70 kilometrach. Ze szczytu ostatniego – Zamek Kamieniec, który był pokonywany dwukrotnie – do mety było tylko 7 kilometrów.

Ucieczka dnia uformowała się na początku rywalizacji i liczyła 7 kolarzy. Z przodu jechał ubiegłoroczny triumfator, Johim Ariesen (Metec), lider klasyfikacji górskiej Vojtech Hacecky (Whirpool), a także Tymur Maleev (ISD-Jorbi), Jan Ryba (Sparta Praga), Yauhan Sobal (Minsk Cycling Club), Martynas Maniusis (Staki – Baltik Vairas Cycling Team) i Sebasitan Matusiak (Krismar). Maniusis nie był jednak w stanie utrzymać mocnego tempa towarzyszy z odjazdu i odpadł w okolicach połowy dystansu.

Grupka wypracowała 8-minutowy zapas, a gdy wjechała w pagórkowate tereny podzieliła się na dwie części. Z przodu pozostał Hacecky, Maleev i Sobal i zgodnie ze sobą współpracowali. Peleton przez długi czas czekał z pogonią, pozwalając prowadzącemu trio na 7-minutową przewagę, 35 kilometrów przed metą.

Nap podjeździe pod Czarnorzeki z czołówki wypadł najwyżej sklasyfikowany w generalce Hacecky. Tymczasem grupa zasadnicza, prowadzona przez CCC Sprandi Polkowice skurczyła się do ok. 30 kolarzy. Sobal i Maleev wjechali na ostatni tego dnia szczyt z zapasem ok. 2 minut, a że pozostała część trasy prowadziła głównie w dół, mogli się szykować do 2-osobowego sprintu o zwycięstwo. Walka prowadzona była nie tylko o triumf etapowy, ale również o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej. Zwyciężył, po ataku w końcówce Sobal, a Maleev zameldował się kilka sekund za nim. Frantisek Sisr (Klein Constantia) był najszybszy spośród goniących i zajął 3.lokatę.

Maciej Paterski zameldował się na 6. pozycji i w końcowej klasyfikacji generalnej uplasował się tuż za podium, na 4.miejscu. Stracił do zwycięzcy, Sobala, 24 sekundy.