WSiO: Schulze traci koszulkę lidera.

Marcin Sapa z ekipy Polska Szosowa, po udanej ucieczce, wygrał w Kielcach 3. etap Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków i został jego nowym liderem. Pokonał towarzyszy ucieczki, Oleksandra Sheydyka (ISD – Lampre Continental) oraz Romana Bronisa (AC Sparta Praga). Dotychczasowy lider wyścigu, Andre Schulze (CCC Polsat Polkowice) minął metę na 8 pozycji tracąc do zwycięzcy 3 minuty i 16 sekund.

Trasa trzeciego etapu wyścigu prowadziła z Jędrzejowa do Kielc a jej długość wynosiła 167 kilometrów. Profil trasy nie wskazywał, że będzie to tak trudny etap, za wyjątkiem ostatnich 25 kilometrów przed metą, gdzie wyznaczono trzy górskie premie na dość stromych podjazdach w Krajnie. Dodatkowym i jak się okazało największym utrudnieniem były warunki pogodowe jakie panowały podczas etapu. Od samego startu w Jędrzejowie zaczął padać dość duży deszcz a temperatura spadła do 11 st. Celsjusza.

Do 20 kilometra trasy peleton jechał razem a wszystkie próby odjazdów były natychmiast kasowane. Na kolejnych kilometrach z peletonu zaatakował Słowak Roman Bronis ze Sparty Praga do którego doskoczyli: Marcin Sapa (Polska Szosowa/BDC Team) i Ukrainiec z ISD – Lampre Continental, Aleksander Szedyk. Uciekająca trójka dość szybko zdobyła przewagę nad peletonem, a na pierwszej lotnej premii w Busko Zdroju mieli już 2 minutową przewagę.
Po drodze do mety w Kielcach rozgrywali między sobą kolejne lotne finisze, dzieląc się sekundowymi bonifikatami. Przed wjazdem na górskie premie w Krajnie przewaga uciekającej trójki wynosiła ponad 4 minuty. Mimo mocnej pracy peletonu a szczególnie zawodników ekipy CCC Polsat Polkowice, przewaga nieco zmalała. Na podjeździe pod ostatnia górską premię, kłopoty z rowerem miał lider wyścigu, Andre Schulze, co spowolniło nieco pościg za ucieczką. Przemoczeni i zziębnięci kolarze nie mieli już sił by dalej gonić ucieczkę. Gdy uciekająca trójka pokonała bramę oznaczającą, że do mety pozostało 10 kilometrów, a ich przewaga w dalszym ciągu oscylowała w granicach 3 minut, było wiadomo, że trójka dojedzie do mety i miedzy sobą rozegra finisz.

Ostatni kilometr trasy prowadził lekko pod górę co wykorzystał Marcin Sapa który zachował najwięcej sił i zdecydowanie wygrał finisz. Pokonał Aleksandra Szedyka i mocno zmęczonego Romana Bronisa.
Liderem wyścigu został Marcin Sapa, który przejął żółty trykot od Andre Schulze (CCC Polsat Polkowice).