Aktualności

WSiO: Sisr 6. na „królewskim” etapie, Banaszek traci koszulkę

Nie udało się obronić koszulki lidera Alana Banaszka na najtrudniejszym etapie Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków. Wysoko był natomiast Frantisek Sisr, a Adrian Kurek awansował do czołowej „10” generalki.

Info: 30 czerwca, Mielec – Krosno, 151,1km

Trasa: Pagórkowata

Przedostatni etap wyścigu miał górzystą końcówkę i miał wskazać, kto założy koszulkę lidera ostatniego dnia zmagań. Z Mielca w żółtym trykocie wystartował Alan Banaszek. Młodego sprintera polkowickiego zespołu czekało zatem nie lada wyzwanie, by odeprzeć napór dobrze jeżdżących po górach rywali.

Nie tylko wymagająca trasa miała odegrać na tym etapie sporą rolę. Sporo zamieszania wprowadziła również nieprzyjemna pogoda – deszcz padał praktycznie od samego startu.

W takich warunkach peleton bardzo chętnie odpuścił 5-osobową ucieczkę, w której nie było zawodników, będących bezpośrednim zagrożeniem w generalce – Mateusz Grabis (Voster), JAcek Morajko (Wibatech 7r Fuji), Andris Vosekalns (Rietumu Banka – Riga), Jakub Murias (TC Chrobry Głogów) i Jonas Castrique (Lotto Soudal U23). Wypracowali oni 5-minutową przewagę. CCC Sprandi Polkowice pilnowało swojego lidera Banaszka, nadając tempo na czele grupy zasadniczej. Później także inne ekipy włączyły się do pogoni, kasując odjazd ok.  15km przed metą.

Wtedy też do ataku rzucili się Adam Stachowiak (Voster) i Paweł Cieślik (Elkov-Author). Po chwili dołączyli do nich jeszcze Jiri Polnicky (również Elkov) oraz Mateusz Komar (też Voster). „Pomarańczowi” próbowali zniwelować straty, ale na podjazdach trudne chwile przeżywał Alan Banaszek.

Ostatecznie na metę w Krośnie jako pierwszy wjechał Komar, pokonując Cieślika i Polnickiego. Najlepszym z zawodników CCC Sprandi Polkowice był Frantisek Sisr, zajmując 6. miejsce. W grupie pościgowej, która przyjechała 3 sekundy po triumfatorze był też Adrian Kurek, który w generalce plasuje się na 7.pozycji (17 sekund straty). Alan Banaszek zameldował się ze stratą ponad 5 minut, tracąc prowadzenie w wyścigu na rzecz Komara.

Wyniki