WSiO: Zieliński wygrywa królewski etap do Krosna, Marczyński 18-ty

Kamil Zieliński (Mexller) został zwycięzcą królewskiego, 4.etapu Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków i został nowym liderem. Drugie i trzecie miejsce zajęli kolarze ekipy Team Idea: Mirko Tedeschi i Matteo Collodel.

Królewski, czwarty etap Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków prowadził z Nowego Sącza do Krosna i liczył 193 kilometry. Jak przystało na królewski etap, na kolarzy czekała mocno pagórkowata trasa na której wyznaczono aż siedem górskich premii z najtrudniejszym podjazdem pod zamek Kamieniec, który pokonywali trzykrotnie. Był to również najdłuższy etap tegorocznej edycji.

Przy pięknej słonecznej pogodzie, która towarzyszyła kolarzom przez cały etap, peleton opuścił Nowy Sącz i od razu rozpoczęły się pierwsze akcje. Po przejechaniu kilkunastu kilometrów rozpoczął się pierwszy podjazd na górską premię w Kotowie, który mocno naciągnął peleton i dał początek ucieczce. Trójka kolarzy: Kornel Sójka (Mexller), Matej Jurco (Dukla Trencin Trek) i Sergey Belykh (Team 21), wykorzystała moment rozluźnienia jaki zapanował w peletonie po pokonaniu górskiej premii i zdecydowanie zaatakowała. Uciekinierzy dość szybko uzyskali przewagę nad peletonem, która z kilometra na kilometr się powiększała. Maksymalną przewagę trójka uciekinierów osiągnęła na około 100 kilometrów do mety i wynosiła ona około 6 minut.

Na kolejnych kilometrach trasy do uciekającej trójki doskoczyli kolejno: Błażej Janiaczyk (BDC MarcPol) i Jonas Rapp (Team Kuota). W pięcioosobowym składzie ucieczka dojechała do rund wokół Krosna i z przewagą około 2 minut rozpoczęła podjazd pod Kamieniec.

Rundy z podjazdem na górska premię były bezlitosne dla ucieczki, która jeszcze w trzyosobowym składzie utrzymywała się na czele pokonując po raz drugi podjazd. Peleton został mocno porozrywany i na przedzie ukształtowała się 28-osobowa grupa w której m.in. jechali dwaj kolarze CCC Polsat Polkowice: Tomasz Marczyński i Maciej Paterski.

Tomasz Marczyński na podjeździe pod górska premię w Kamieńcu.

Na ostatnim podjeździe pod zamek Kamieniec zaatakował Kamil Zieliński (Mexller) oraz Mirko Tedeschi (Team Idea). Uzyskali 15 sekundową przewagę, która okazała się wystarczającą by samotnie dojechać do mety w Krośnie.  Na finiszu szybszym okazał się Kamil Zieliński, który pokonał towarzysza ucieczki, Mirko Tedeschi. Z 10 sekundową strata do zwycięzcy na metę przyjechała grupa, z której finisz wygrał Matteo Collodel (Team Idea).

Tomasz Marczyński (CCC Polsat Polkowice) minął linię mety na 18.miejscu, tracąc do zwycięzcy 10 sekund.

Po dzisiejszym etapowym zwycięstwie, Kamil Zieliński (Mexller) został nowym liderem Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków. Najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem „pomarańczowych” w klasyfikacji generalnej jestTomasz Marczyński, który zajmuje 17.miejsce ze stratą 20 sek. do lidera wyścigu.