Aktualności

Wyścig Solidarności – Vitalij Popkov zwycięzcą pierwszego etapu

Zwycięzcą 1. etapu Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków został Vitalij Popkov (ISD Continental). Na mecie w Krośnie wyprzedził współtowarzyszy ucieczki Jonasa Kocha (LKT Brandenburg) i Jiriego Hudecka (Bauknecht-Author).

Do pierwszego, ponad 230-kilometrowego etapu 24 edycji Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków kolarze wystartowali z Lublina. Trasa w większości prowadziła po terenach płaskich a dopiero na ostatnich 50 kilometrach przed metą w Krośnie pojawiły się pierwsze podjazdy z najtrudniejszym pod zamek Kamieniec.

Tuż po starcie ostrym, który znajdował się poza granicami Lublina, peleton dość szybko narzucił wysokie tempo jazdy. Rozpoczęły się liczne ataki z których powodzeniem zakończył się odjazd trójki kolarzy. W ucieczkę zabrali się: Vitalij Popkov, Jonas Koch i Jiri Hudecek. Początkowo uzyskali oni niewielką przewagę, która przy biernym zachowaniu peletonu zaczęła się dość szybko powiększać. Akcja trójki kolarzy została najwyraźniej zlekceważona przez peleton, który jechał dość wolnym tempem a przewaga uciekinierów ciągle wzrastała. Po przejechaniu połowy dystansu przewaga wynosiła ponad 15 minut.

Kiedy pojawiły się pierwsze podjazdy, peleton mocno przyspieszył i przewaga uciekającej trójki zaczęła powoli się zmniejszać. Na pierwszej górskiej premii przewaga wynosiła już 8 minut, co wskazywało, że ucieczka może dojechać do mety. W peletonie zrobiło się nieco nerwowo, ale ciągle brakowało współpracy by wspólnymi siłami dogonić ucieczkę. W końcówce etapu uciekinierom, którzy w trójkę jechali prawie 200 kilometrów, zaczęło brakować sił. Wówczas Vitalij Popkow, który zachował najwięcej sił, zdecydował się na samotny atak zostawiając Kocha i Hudecka. Na ostatnią górską premię w Kamieńcu wjechał samotnie i zjeżdżając do Krosna było już pewne, że to on zostanie etapowym zwycięzcą.

Na metę w Krośnie Vitalij Popkov wjechał samotnie, wyprzedzając o 1 min. 42 sek. Jonasa Kocha i o 1 min. 46 sek. Jiriego Hudecka. Z pierwszej grupy peletonu najszybszy był Słoweniec Matej Mugerli (Adria Mobil), ze stratą 2.11 do Popkova.

Po 1. etapie wyścigu Vitalij Popkow, prowadzi zarówno w klasyfikacji indywidualnej jak i punktowej i górskiej. Liderem młodzieżowej jest drugi na mecie w Krośnie Jonas Koch.

Ekipa CCC Polsat Polkowice na wyscig Solidarności i Olimpijczyków: od lewej, Paweł Charucki, Grzegorz Stępniak, Piotr Gawroński, Łukasz Owsian, Adrian Honkisz i Adrian Kurek.

 

Wyniki pierwszego etapu  (Lublin – Krosno, 231 km): 

1. Witalij Popkow (Ukraina/ISD)            5:36.00

2. Jonas Koch (Niemcy/LKT Brandenburg) strata 1.42

3. Jiri Hudecek (Czechy/Bauknecht Author)     1.46
27. Adrian Honkisz 2:11

29. Łukasz Owsian

33. Adrian Kurek

36. Piotr Gawroński

54. Paweł Charucki 4:34

74. Grzegorz Stepniak 6:13